fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

W Sobiborze jest nowe muzeum

Fotorzepa/ Przemek Wierzchowski
Niemiecki rząd sfinansował budowę wystawy stałej w byłym obozie zagłady w Sobiborze.

Bez rozgłosu z powodu epidemii koronawirusa otworzona została wystawa stała w zupełnie nowym pawilonie na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze.

Inwestycja wraz z budową tzw. polany mogił kosztowała ok. 15 mln zł. RFN przekazała dodatkowo 1 mln euro na realizację wystawy stałej oraz wydanie katalogu wystawy.

Wystawa „SS-Sonderkommando Sobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943" opisuje realia funkcjonowania obozu jako części planu eksterminacji społeczności żydowskiej w okupowanej przez III Rzeszę Europie. „Celem wystawy jest upamiętnienie i przywrócenie podmiotowości tysiącom – w większości bezimiennych – ofiar z pomocą swoistej archeologii pamięci" – piszą muzealnicy.

Centralną część przestrzeni zajmuje 25-metrowa gablota. Za szybą zgromadzono ponad 700 obiektów. To głównie rzeczy należące do ofiar. Wśród nich są artefakty odnalezione w trakcie badań wykopaliskowych w latach 2000–2017.

Jesienią 2017 r. z dołu śmietnikowego nieopodal rampy kolejowej archeolodzy wydobyli obiekty, które Niemcy zakopali podczas likwidacji obozu po powstaniu i ucieczce więźniów w październiku 1943 r. Pomiędzy kawałkami szkieł, cegieł, metalowych naczyń natrafiono m.in. na małą prostokątną blaszkę wyciętą ze srebrnej koperty zegarka kieszonkowego. Po oczyszczeniu powierzchni można było odczytać ręcznie wygrawerowaną dedykację: „Felkowi/Ida Ewa Jola/1932 r." .

Ważnym elementem wystawy jest makieta, która odtwarza topografię obozu. Nowa placówka w Sobiborze powstała z inicjatywy Polski, Niemiec, Holandii, Słowacji i Izraela.

W przyszłym roku zaplanowana jest budowa muru biegnącego wzdłuż drogi do komór gazowych. Droga pokryta zostanie białym kruszywem. – Zabezpieczone zostaną fundamenty komór gazowych, a ich ruiny częściowo wyeksponowane specjalnymi przeszkleniami. Plac w miejscu wybuchu powstania więźniów zostanie utwardzony – informuje „Rz" Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku, które nadzoruje prace. – W pobliżu budynku muzealnego powstanie cokół, na którym umieszczony zostanie pochodzący z 1977 r. pomnik matki z dzieckiem. Zakończenie budowy całego upamiętnienia planowane jest na rok 2022.

W Sobiborze znajdował się jeden z trzech – obok Treblinki i Bełżca – obozów zagłady. Zamordowano w nim 170–180 tys. osób.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA