fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Generał Maczek i jego podwładny w filmie

Żołnierz z oddziału gen. Maczka. Zdjęcie wykonane w 1940 r.
materiały prasowe
W 75. rocznicę zdobycia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną Muzeum Historii Polski przygotowało filmy przybliżające biografię gen. Stanisława Maczka oraz jednego z jego podkomendnych, Mariana Walentynowicza.

W Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się premierowy pokaz filmów wyprodukowanych przez Muzeum Historii Polski. Zaprezentowane zostały dwa filmy: „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku" oraz „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza".

„Niepokorny" został nakręcony przez reżysera Rafała Geremka, doskonałego autora kilku historycznych filmów dokumentalnych. Tym razem opowiedział on o generale, który w młodości marzył o karierze naukowej filozofa. W 1918 roku w trakcie walka na terenie Galicji na polu bitwy awansował go osobiście komendant Józef Piłsudski. W 1939 roku dowodzona przez niego 10. Brygada Kawalerii skutecznie osłoniła przed Niemcami Armię „Kraków". W wyzwalanych pod jego dowództwem miejscowościach Francji i Belgii, a szczególnie w holenderskiej Bredzie, pamięć o nim jest żywa do dzisiaj.

Stanisław Maczek to jedyny polski generał, który podczas II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy. Dokument Rafała Geremka jest próbą uporządkowania najważniejszych wydarzeń i ciekawostek z życia dowódcy 1. Dywizji Pancernej. Reżyser podążył śladami Maczka m.in. po dzisiejszej Ukrainie, Francji, Szkocji i Holandii, aby przenieść na ekran 102 lat życia bohatera pięciu narodów.

Reżyser wspomnienia rodziny generała i żyjących jego podkomendnych uzupełnił zdjęciami i filmowymi relacjami z europejskich archiwów. Opisał też dramat żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy po zakończeniu wojny nie mogli powrócić do ojczyzny. Taki też był los samego generała Maczka, który po wojnie zamieszkał w Edynburgu i pracował m.in. jako barman. Dokument o generale przeplatany był fabularyzowanymi scenami z udziałem aktora Redbada Klynstra-Komarnickiego w roli gen. Maczka.

Jak podkreślił po projekcji Rafał Geremek, bohater jego filmu w ciągu całego swojego życia wykazywał się wielką niezależnością w myśleniu. - Maczek był wybitnym strategiem. Jeden z lokalnych holenderskich historyków podkreśla jego nowoczesny sposób dowodzenia. Wielokrotnie modyfikował rozkazy swoich alianckich dowódców, ponieważ uważał, że może je wykonać lepiej – powiedział reżyser.

Z kolei dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreślił znaczenie filmów dla promowania polskiej historii. - Postać gen. Maczka była do tej pory niedoceniania, mimo że była to postać niezwykła – dowódca, który nie przegrał bitwy. Poprzez jego losy potrafimy tłumaczyć polską historię. Odpowiadamy na wciąż pojawiające się pytania, skąd polscy żołnierze wzięli się na Zachodzie – opowiadał.

Odbył się też premierowy pokaz filmu „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza" w reżyserii Agaty Mianowskiej. To właśnie bohater tej kreskówki wymyślił i narysował koziołka Matołka i małpkę Fiki-Miki. Niewiele osób jednak wie, że ilustrator słynnych bajek służył także jako korespondent wojenny w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Pozostawione przez niego grafiki, dokumentujące szlak bojowy dywizji generała Maczka, stały się inspiracją do stworzenia animowanej 12 – minutowej miniatury o wojennych losach samego Walentynowicza.

- W 1. Dywizji Pancernej szukaliśmy soczystych bohaterów. Wśród nich było wielu ludzi kultury, m.in. Walentynowicz. Nawiązaliśmy kontakt z jego rodziną i stworzyliśmy historię opartą na jego wspomnieniach „Wojna bez patosu" oraz na jego zdjęciach i rysunkach – opowiadał współautor filmu, Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski.

Film ten może stać się pomocą edukacyjną dla nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą w wieku 10–14 lat. Narratorem w filmie jest aktor Zbigniew Zamachowski.

Film ten prawdopodobnie w grudniu zostanie udostępniony na stronie internetowej Muzeum Historii Polski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA