fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Akt Unii Lubelskiej w Mińsku

MHP
W Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku zostanie pokazana kopia konserwatorska Aktu Unii Lubelskiej znajdująca się w zbiorach Muzeum Historii Polski.

23 października w Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku zostanie otwarta wystawa „Wolni z wolnymi, równi z równym", w ramach obchodów 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Właśnie wtedy zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia jednego z najważniejszych eksponatów Muzeum Historii Polski, czyli kopię konserwatorską Aktu Unii Lubelskiej.

Prace przy tworzeniu tego dokumentu trwały prawie dwa lata. W jaki sposób one przebiegały, a także jak dużym wyzwaniem były dla specjalistów opowie film wyprodukowany przez MHP „Unia Lubelska. Kopia i oryginał", który zostanie zaprezentowany podczas wernisażu.

Obecnie oryginał Aktu Unii Lubelskiej jest przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie i nie jest dostępny dla publiczności.

W 2018 roku Unia Lubelska została wpisana na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata", jako wspólny wniosek pięciu krajów - Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Łotwy.

Uzupełnieniem ekspozycji będzie też prezentacja wielkoformatowego zdjęcia obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska", który powstał w 1869 roku dla upamiętnienia 300. rocznicy Unii Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Wystawa będzie czynna do 13 listopada 2019 r., codziennie w godz. 11 - 19 w Mińsku przy ul.  ul. K. Marksa 12.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA