fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Czechosłowacja-Austria: 31 Polaków ofiarami elektrycznej granicy

Zygfryd Kapela został postrzelony w trakcie przekraczania granicy NRD z RFN
archiwum prywatne
Na finiszu jest śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez komunistycznych funkcjonariuszy na granicy czechosłowacko – austriackiej. Ofiar żelaznej kurtyny szukają też śledczy z Niemiec i Czech.

Kilka tygodni temu rozpoczął prace także zespół prokuratorów z Czech i Niemiec, którzy badają okoliczności śmierci na dawnej granicy czechosłowacko-niemieckiej. Wśród ofiar są m.in. Polacy. Z naszych informacji wynika jednak, że do stworzonego zespołu nie wejdą polscy śledczy.

Przypomnijmy, że w 2014 r. w „Rzeczpospolitej" opisaliśmy historię Zygfryda Kapeli, który w 1972 roku został postrzelony przez funkcjonariuszy komunistycznej NRD w trakcie próby przekroczenia granicy z RFN, a następnie trafił do szpitala niemieckiej komunistycznej bezpieki Stasi koło Lipska. 

Na finiszu jest już postępowanie prowadzone przez prokuratora IPN z Krakowa, który bada okoliczności śmierci polskich obywateli na dawnej granicy Czechosłowacji i Austrii.

Taką informację potwierdził „Rzeczpospolitej" Robert Janicki, rzecznik prasowy pionu śledczego IPN. Niebawem prokurator podejmie decyzje czy i ewentualnie komu stawiać zarzuty.

Polski śledczy ustalił, że w trakcie przekraczania tzw. elektrycznej granicy śmierć poniosło 31 Polaków. – Ich nazwiska zostały ustalone, prokurator dotarł do bliskich pokrzywdzonych i przesłuchał ich – mówi nam Robert Janicki.

We współpracy przedstawicielami Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, która zajmuje się rozpowszechnianiem wiedzy na temat systemów totalitarnych i upamiętnianiem ofiar zbrodniczych reżimów, ustalone zostały groby sześciu polskich ofiar porażenia prądem.

– Niestety brak jest pełnej dokumentacji w oparciu o którą można byłoby ustalić miejsca pochówków pozostałych ofiar. Pewne jest to, że ich ciała zostały skremowane – dodaje prokurator Janicki. Groby ofiar są m.in. w Bratysławie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA