fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Ocalone obrazy odzyskały blask

Stanisław Grabowski
Instytut POLONIKA
Instytut POLONIKA przeprowadził renowację 30 obrazów polskich twórców. Dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago.

Obrazy znajdujące się w zbiorach Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago mają niezwykła historię. Jak przypomina Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA "były one prezentowane na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. w polskim pawilonie składającym się wówczas aż z 12 sal!".

- W ramach przygotowań do obchodów 80. rocznicy wystawy udało nam się sfinansować konserwację 30 obrazów - dodaje dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Projekt konserwacji obrazów Instytut POLONIKA rozpoczął w 2018 roku we współpracy z Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago. Prace konserwatorskie przeprowadzone przez konserwatorów z firmy Parma Conservations obejmowały szereg działań przywracających obrazom dawny blask, m.in. oczyszczenie lica obrazów z kurzu i pożółkłego werniksu, uzupełnienie ubytków warstwy malarskiej, naciągnięcie na nowe krosna, naprawę konstrukcji ram, ponowne oprawienie i zabezpieczenie przed zniszczeniami w przyszłości.

Wśród odnowionych obrazów można znaleźć dzieła Olgi Boznańskiej, Stanleya Appenzellera, Jana Styki, Stanisława Borysowskiego, Leonarda Pękalskiego, Czesława Rzepińskiego, Michaliny Krzyżanowskiej, Tadeusza Cieślewskiego, Leona Dołżyckiego, Andrzeja Pronaszki, Zygmunta Radnickiego, Stanisława Grabowskiego i Ireny Pokrzywnickiej. Konserwacji została poddana również drewniana polichromowana płaskorzeźba „Pejzaż miasta" nieznanego autora.

Odnowione dzieła sztuki można podziwiać na wystawie czasowej "Polish Imagination – The World of Tomorrow. Polish Pavilion at the 1939-1940 New York World's Fair" w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA