fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Unikalny fortepian Paderewskiego w Poznaniu

materiały prasowe
Instrument, na którym Ignacy Jan Paderewski pobierał nauki u polskiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego trafił do Poznania.

Uroczysta prezentacja fortepianu Bösendorfer z 1882 roku zaplanowana została podczas koncertu, który odbędzie się 12 października w auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Z recitalem wystąpi wtedy prof. Hubert Rutkowski, prezes Towarzystwa Muzycznego im. T. Leszetyckiego. Wtedy też Towarzystwo, które on reprezentuje przekaże poznańskiej uczelni instrument. Będzie on eksponowany w holu Auli tej szkoły.

Wydarzenie organizują wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann i rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu prof. Halina Lorkowska. – To fortepian o nieocenionej wartości historycznej. Dla nas, Wielkopolan, ma on szczególne znaczenie, bo grał na nim Ignacy Jan Paderewski, czyli człowiek, który tchnął ducha zwycięstwa w uczestników Powstania Wielkopolskiego – przypomina wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

I dodaje, że sprowadzenie fortepianu trwało kilkanaście miesięcy. Instrument ten został znaleziony u kolekcjonera z Niemiec. Następnie prowadzone były prace, aby powrócił do Polski. Wśród instytucji, które się w to zaangażowały znalazło się ministerstwo kultury, polska ambasada w Berlinie oraz PKN ORLEN i ORLEN Deutschland. Dzięki dofinansowaniu resortu kultury został on zakupiony przez Towarzystwo Muzyczne im. Teodora Leszetyckiego i był przechowywany w Hamburgu, stamtąd trafił do Poznania.

Jak przypominają organizatorzy przekazania instrumentu - Ignacy Jan Paderewski naukę gry na pianinie rozpoczął jako 12-latek w warszawskim Instytucie Muzycznym. Po ukończeniu szkoły w 1878 r. zarabiał jako pianista i akompaniator, a także nauczyciel gry. W 1881 roku, po tragicznej śmierci żony, Paderewski wyjechał do Berlina. Jego talentem zachwyciła się światowej sławy aktorka Helena Modrzejewska i zorganizowała zbiórkę pieniędzy, dzięki której 24-letni pianista podjął naukę w Wiedniu u Teodora Leszetyckiego. W 1862 r. Antoni Rubinstein powierzył Leszetyckiemu klasę fortepianu w utworzonym przez siebie Konserwatorium Petersburskim. Od 1878 r. pracował on w Wiedniu, gdzie prowadził lekcje i komponował. Wykształcił blisko 1200 pianistów.

Paderewski pod okiem mistrza w latach 1884-87 w nadrobił techniczne zaległości, a jego pierwszy publiczny koncert, zagrany w Wiedniu w 1887 roku zapoczątkował jego międzynarodową karierę pianisty i kompozytora.„Jeśli stałem się pianistą, to zawdzięczam to jemu" - napisał w pamiętnikach o swoim nauczycielu Paderewski.

Paderewski koncertował m.in. w USA. Jest uznawany za jednego z ojców odzyskania niepodległości przez Polskę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA