– Polska gotuje się do hucznych obchodów. Już teraz dostajemy tygodniowo ponad 150 zgłoszeń do naszego kalendarium, które mamy na stronie niepodlegla.gov.pl – zapewnia Kamil Wnuk, rzecznik prasowy biura programu Niepodległa. I zapewnia, że lista imprez listopadowych ciągle jest poszerzana. Precyzuje: „przed nami ponad 800 różnych wydarzeń". Dodaje, że za granicą ambasady, instytuty polskie i konsulaty planują przeprowadzenie ponad 300 wydarzeń nawiązujących do 100-lecia odzyskania niepodległości.

Od 2017 do 2021 roku realizowany jest wieloletni program Niepodległa. Tak długi okres wynika z założenia, że odzyskanie niepodległości przed 100 laty nie było wydarzeniem jednorazowym, ale procesem. To pozwala na przypomnienie wydarzeń, które wpłynęły na kształtowanie się Polski niepodległej, także na rocznice świętowane do tej pory jedynie lokalnie. Świętowanie 100-lecia obejmuje wydarzenia o charakterze militarnym i politycznym, ustrojowym, społecznym oraz kulturalnym. Na program przeznaczonych jest w sumie ok. 240 mln zł, większości środków pochodzi z budżetu państwa.

Kulminacja oczywiście będzie miała miejsce jesienią tego roku. I tak m.in. 11 listopada w najbardziej znanych salach koncertowych miast całego kraju odbędzie się cykl koncertów „Dekada wolności – 100 arcydzieł muzyki polskiej na 100-lecie niepodległości". Koncert „Powstało w wolnej Polsce" planowany jest 10 i 11 listopada w Filharmonii Narodowej. Zamek Królewski w Warszawie przygotował wystawę składającą się z ok. 500 dzieł sztuki polskiej, m.in. malarstwa, grafiki, rzeźb, rękopisów, dokumentów, filmów, które zostaną zaprezentowane na wystawie „Znaki wolności".

Pod koniec października w Muzeum Narodowym w Warszawie otworzona zostanie wystawa „Niepodległa – 1918", podczas której zostaną zaprezentowane obrazy m.in. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego. Ukazana zostanie też walka o niepodległość i ich głównych aktorów w portretach m.in. Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabiańskiego. Biblioteka Narodowa w Warszawie w ramach projektu „Niepodległość na afiszu" zaprezentuje materiały historyczne, m.in. 3300 ulotek, afiszów, plakatów, które powstały w czasie I wojny światowej. W ramach programu „100 filmów na 100-lecie Niepodległości" Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotuje kolekcję w formie wydawnictwa DVD 100 wybitnych filmów dokumentalnych i kronik przedstawiających obraz 100-letniej historii Polski.

Koncerty odbędą się i w mniejszych miejscowościach, np. w Rzeszowie, Przemyślu, a uczniowie szkoły w Straszynie przygotowują instalację „Sto orłów dla Niepodległej". W całej Polsce Fundacja Ośrodka Karta w ramach projektu „Nieskończenie Niepodległa" prezentuje zaś wystawę „Rok 1918". Imprezy rocznicowe organizowane są na całym świecie, np. w Tokio w Wataru Museum of Contemporary Art zostanie otwarta wystawa „Czułość".