IPN wznawia prace na Łączce

Zespół badaczy IPN przez najbliższe dni będzie przeszukiwał obszar około 150 metrów kw. na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

Aktualizacja: 22.09.2016 17:18 Publikacja: 21.09.2016 19:17

IPN wznawia prace na Łączce

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Kierujący zespołem badawczym wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk ma nadzieję, że na terenie kwatery Ł uda się odnaleźć szczątki bohaterów antykomunistycznego podziemia. Chodzi m.in. o gen. Emila Fieldorfa „Nila", szefa Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, rotmistrza Witolda Pileckiego oraz płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".

Naukowcy Instytutu Pamięci Narodowej szacują, że na obszarze wyznaczonym do badań (obok Panteonu Narodowego) może być pochowanych około stu osób zamordowanych przez bezpiekę.

Rozpoczęcie prac było możliwe dopiero po przeniesieniu w inne miejsce na tym cmentarzu 77 tzw. górnych grobów (ze szczątkami 128 osób).

– Rozpoczęte właśnie prace poszukiwawcze potrwają około trzech tygodni, będą kontynuowane na wiosnę. Mam nadzieję, że cały teren zostanie zbadany do czerwca przyszłego roku – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk. Naukowcy będą przesiewali ziemię sitami, aby wyłuskać każdą, nawet najmniejsza kostkę.

Szef pionu śledczego IPN i zastępca prokuratora generalnego Andrzej Pozorski przypomina, że śledztwo dotyczące ofiar komunistycznej bezpieki ukrywanych na Łączce zostało wszczęte 1 sierpnia 2014 r. – Ujawniono już ok. 200 szkieletów. Przeprowadzono 51 identyfikacji, co do 37 osób wydano zgodę na pochowanie – mówi prokurator Pozorski. Zaapelował on do bliskich ofiar o przekazywanie materiału genetycznego, dzięki czemu można zidentyfikować szczątki.

– Takich Łączek jest wiele w całej Polsce i zrobimy wszystko, aby naszych bohaterów, którzy tam leżą, odnaleźć i godnie pogrzebać – zapewnia prezes IPN Jarosław Szarek.

Jak nas informuje prokurator Marcin Gołębiewicz, szef warszawskiego pionu śledczego IPN, w przyszłym roku będą kontynuowane prace poszukiwawcze na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. W tym celu zostanie rozebrany pomnik poświęcony ofiarom zbrodni komunistycznych. Z kolei prof. Szwagrzyk w rozmowie z „Rzeczpospolitą" zapowiedział, że jeszcze jesienią tego roku podobne prace poszukiwawcze prowadzone będą w Lublinie, Kielcach oraz Bydgoszczy. Na Opolszczyźnie kontynuowane będą też prace związane z poszukiwaniem miejsca pochówku żołnierzy kpt. Henryka Flamego „Bartka" z podbeskidzkiego oddziału Narodowych Sił Zbrojnych. Prof. Szwagrzyk zapowiada też, że w tym roku zostaną ogłoszone nazwiska kolejnych zidentyfikowanych żołnierzy odnalezionych przez IPN.

Instytut prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar komunistycznej bezpieki od 2012 r. W całej Polsce w ostatnich latach Instytut odnalazł szczątki ponad 800 osób i zidentyfikował 66 z nich. Tożsamość odzyskali m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka", Danuta Siedzikówna „Inka", Hieronim Dekutowski „Zapora".

Historia
Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby termojądrowej, który pracował z Oppenheimerem
Historia
Tortury i ludobójstwo. Okrutne zbrodnie Pol Pota w Kambodży
Historia
Kobieta, która została królem Polski. Jaka była Jadwiga Andegaweńska?
Historia
Wiceprezydent, który został prezydentem. Harry Truman, część II
Historia
Fale radiowe. Tajemnice eteru, którego nie ma