fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

IPN wznawia prace na Łączce

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Zespół badaczy IPN przez najbliższe dni będzie przeszukiwał obszar około 150 metrów kw. na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

Kierujący zespołem badawczym wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk ma nadzieję, że na terenie kwatery Ł uda się odnaleźć szczątki bohaterów antykomunistycznego podziemia. Chodzi m.in. o gen. Emila Fieldorfa „Nila", szefa Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, rotmistrza Witolda Pileckiego oraz płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".

Naukowcy Instytutu Pamięci Narodowej szacują, że na obszarze wyznaczonym do badań (obok Panteonu Narodowego) może być pochowanych około stu osób zamordowanych przez bezpiekę.

Rozpoczęcie prac było możliwe dopiero po przeniesieniu w inne miejsce na tym cmentarzu 77 tzw. górnych grobów (ze szczątkami 128 osób).

– Rozpoczęte właśnie prace poszukiwawcze potrwają około trzech tygodni, będą kontynuowane na wiosnę. Mam nadzieję, że cały teren zostanie zbadany do czerwca przyszłego roku – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk. Naukowcy będą przesiewali ziemię sitami, aby wyłuskać każdą, nawet najmniejsza kostkę.

Szef pionu śledczego IPN i zastępca prokuratora generalnego Andrzej Pozorski przypomina, że śledztwo dotyczące ofiar komunistycznej bezpieki ukrywanych na Łączce zostało wszczęte 1 sierpnia 2014 r. – Ujawniono już ok. 200 szkieletów. Przeprowadzono 51 identyfikacji, co do 37 osób wydano zgodę na pochowanie – mówi prokurator Pozorski. Zaapelował on do bliskich ofiar o przekazywanie materiału genetycznego, dzięki czemu można zidentyfikować szczątki.

– Takich Łączek jest wiele w całej Polsce i zrobimy wszystko, aby naszych bohaterów, którzy tam leżą, odnaleźć i godnie pogrzebać – zapewnia prezes IPN Jarosław Szarek.

Jak nas informuje prokurator Marcin Gołębiewicz, szef warszawskiego pionu śledczego IPN, w przyszłym roku będą kontynuowane prace poszukiwawcze na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. W tym celu zostanie rozebrany pomnik poświęcony ofiarom zbrodni komunistycznych. Z kolei prof. Szwagrzyk w rozmowie z „Rzeczpospolitą" zapowiedział, że jeszcze jesienią tego roku podobne prace poszukiwawcze prowadzone będą w Lublinie, Kielcach oraz Bydgoszczy. Na Opolszczyźnie kontynuowane będą też prace związane z poszukiwaniem miejsca pochówku żołnierzy kpt. Henryka Flamego „Bartka" z podbeskidzkiego oddziału Narodowych Sił Zbrojnych. Prof. Szwagrzyk zapowiada też, że w tym roku zostaną ogłoszone nazwiska kolejnych zidentyfikowanych żołnierzy odnalezionych przez IPN.

Instytut prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar komunistycznej bezpieki od 2012 r. W całej Polsce w ostatnich latach Instytut odnalazł szczątki ponad 800 osób i zidentyfikował 66 z nich. Tożsamość odzyskali m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka", Danuta Siedzikówna „Inka", Hieronim Dekutowski „Zapora".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA