Instytut w wydanym komunikacie przypomina, w książce "Dalej jest noc..." postawiono m.in. tezę, że "dwóch spośród każdych trzech Żydów poszukujących ratunku zginęło - najczęściej za sprawą swoich sąsiadów, chrześcijan (...) zdecydowana większość próbujących się ratować Żydów zginęła z rąk polskich bądź też została zabita przy współudziale Polaków" (ze wstępu do książki Dalej jest noc...).

Instytut Pamięci Narodowej "w odpowiedzi na oskarżenia o tak liczny współudział Polaków w Holokauście"  opublikował recenzję książki autorstwa dr. Tomasza Domańskiego z kieleckiej Delegatury IPN pod tytułem "Korekta obrazu? Refleksje źródłoznawcze wokół książki Dalej jest noc".

Z opiniami w nich zawartymi nie zgodzili się autorzy książki "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski (t. 1-2)" Barbara Engelking i Jan Grabowski, a także niektórzy inni naukowcy badający Holocaust. IPN przypomina np. opinię prof. Dariusza Libionki, który publikację Domańskiego nazwał opracowaniem napisanym na zlecenie, "mające na celu (...) zdyskredytowanie i ośmieszenie redaktorów i autorów tekstów, pokazanie ich jako ignorantów, hochsztaplerów i manipulatorów, a także cwaniaków, którzy sobie tylko znanymi sposobami otrzymują środki na swoją godną pożałowania, a przede wszystkim wrogą z punktu widzenia interesów państwa radosną twórczość".

Jak informuje IPN "Korekty ciąg dalszy" jest kontynuacją dociekań Tomasza Domańskiego "w obszarze analizy i interpretacji źródeł archiwalnych zaprezentowanych w Dalej jest noc". "W tej replice odnajdujemy przykłady nadinterpretacji (także w obszarze komentowania istniejącej literatury), zafałszowań czy braku krytycznego podejścia do materii źródłowej i budowania na tej podstawie kolejnych mitów i nieuprawnionych tez" - czytamy w stanowisku IPN.

"Nowe ustalenia dr. Domańskiego potwierdzają i ugruntowują końcowe spostrzeżenia zawarte w Korekcie obrazu?: „Wiele z wymienianych zjawisk i zdarzeń powinno zostać opisanych od nowa z uwzględnieniem realiów okupacyjnych i rzetelnej analizy źródeł" - dodają pracownicy IPN. Publikacja ta zostanie zaprezentowana w poniedziałek.