fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Cmentarz Łyczakowski odzyskuje blask

Cmentarz Łyczakowski
Fotorzepa, Kuba Kamiński
Na Cmentarzu Łyczakowskim wróci na swoje miejsce nagrobek Wojciecha Kętrzyńskiego, byłego dyrektora Zakładu Ossolińskich.

Płyta nagrobna odnalazła się przypadkowo w czasie prac konserwatorskich prowadzonych na najbardziej znanej lwowskiej nekropolii, na której pochowanych jest wielu przedstawicieli polskiej inteligencji.

– Oryginalna, przedwojenna tablica zachowała się w doskonałym stanie – mówi „Rzeczpospolitej" dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, która odnawia zabytki na lwowskim cmentarzu.

Płyta wykonana jest z różowego piaskowca i niebawem wróci na nagrobek Kętrzyńskiego i jego żony. Tak zdecydowały władze Kętrzyna (Kętrzyński jest jego patronem od 1946 r., wcześniej miasto nosiło nazwę Rastenburg), a także Fundacja. Odnowienie nagrobka sfinansuje Ministerstwo Kultury.

Wojciech Kętrzyński (1838–1918) to nietuzinkowa, trochę zapomniana dzisiaj postać. Urodził się jako Adalbert von Winkler, był synem niemieckiego żandarma. W młodości odkrył polskie korzenie.

Historyk, prowadził działalność społeczną na rzecz Mazurów i udowadniał ich związki z państwem polskim. Dokumentował m.in. przypadki zniemczenia pierwotnych nazw w Prusach Zachodnich i Wschodnich, przywracał ich dawne brzmienie. Mówiono o nim, że „wrócił Mazury Polsce, a Polskę Mazurom". Założył tajne Towarzystwo Mazurskiej Inteligencji Ludowej (1871 r.).

Od 1876 r. był dyrektorem Zakładu Ossolińskich we Lwowie. Zmarł 15 stycznia 1918 r. i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim, niedaleko grobu Marii Konopnickiej. W późniejszych latach Sowieci zniszczyli jego mogiłę. Odnowiła ją społeczność Kętrzyna.

W tym roku na Łyczakowie zostanie odnowionych kilkanaście nagrobków. Koszt konserwacji szacowany jest na pół miliona złotych.

Na przykład jesienią zakończy się renowacja nagrobku Konstantego Juliana Ordona, powstańca listopadowego, „uśmierconego" przez Adama Mickiewicza w wierszu „Reduta Ordona". W rzeczywistości żołnierz przeżył powstanie listopadowe, potem walczył we Włoszech, zmarł w 1887 r. we Florencji.

– Blask odzyska też nagrobek poety i powstańca styczniowego Karola Brzozowskiego – dodaje dr Laszczowski.

Odbudowana jest również grota na nagrobku rodziny gen. Józefa Miączyńskiego – adiutanta króla Stanisława Augusta.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA