fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Orzeł Jana Karskiego dla Białorusinów

Jan Karski
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Kapituła Orła Jana Karskiego zdecydowała o uhonorowaniu Białoruskiego Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna".

Kapituła składająca się z laureatów nagrody Orła Jana Karskiego w skład której wchodzi m.in. metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Alfons Nossol, ks. red. Adam Boniecki, ojciec Ludwik Wiśniewski, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, profesor Julian Kornhauser, oraz rodzina Jana Karskiego reprezentowana przez jego bratanicę i córkę chrzestną dr. Wiesławę Kozielewską zdecydowała aby nagrodą specjalną uhonorować Białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna".

W uzasadnieniu stwierdzili oni, że nagroda ta przyznana jest "za długoletnią obronę praw ludzkich, godności i demokracji oraz budowanie świadomości społecznej, że żadna dyktatura nie jest wieczna, co dziś naród białoruski demonstruje akcją masowego sprzeciwu wobec panującej dyktatury".

Działalność Centrum wiąże się z osobą jego dyrektora Aleksandra Białackiego, który w 1996 roku, po serii przypadków brutalnego rozpędzania demonstracji przez reżimowe siły porządkowe stanął na czele "Wiosny". Był za to prześladowany.

"Oczywiste fałszerstwo wyborów prezydenckich odbierające zwycięstwo Swietłanie Cichanowskiej przebrało miarę rozgoryczenia narodu białoruskiego, który wbrew represjom domaga się prawdy i sprawiedliwości. Elementarne poczucie solidarności oraz pamięć, jak wielkim wsparciem dla polskich aspiracji wolnościowych była postawa świata cywilizacji Zachodu, jest nakazem okazania dziś takiej samej solidarności Białorusi" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez kapitułę Towarzystwa Jana Karskiego przesłanym do mediów.

"Jesteśmy najgłębiej przekonani, że patron i twórca nagrody ten werdykt wsparłby bez cienia wątpliwości" - dodają członkowie kapituły. Przypominają też, że rodzina Kozielewskich miała związki z Ziemią Nowogródzką. Na cmentarzu w Nowogródku spoczął w 1922 roku brat Jana Cyprian.

Komentując decyzję, członek kapituły, kardynał Stanisław Dziwisz stwierdził, że naród białoruski potrzebuje w obecnej sytuacji głosu solidarności i jedności w trosce i walce o zachowanie godności człowieka. W oświadczeniu kapituły czytamy też, że profesor Julian Kornhauser i Aleksander Kwaśniewski podkreślili, że decyzja jest "naturalnym gestem w obronie wartości cywilizacyjnych, jakimi kieruje się świat demokratyczny".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA