fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Rocznica bitwy w skromnej oprawie

Wikipedia Commons/Domena Publiczna
Bez uroczystej defilady w stolicy, za to mnóstwem wydarzeń w internecie świętowana będzie setna rocznica Bitwy Warszawskiej.

Uroczystą defiladę w Warszawie odwołano ze względu na sytuację epidemiologiczną. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że defilada wojskowa odbędzie się w innym terminie, który pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa.

Ale zwycięstwo sprzed 100 lat będzie można świętować podczas mniej licznych wydarzeń lokalnych, w tym tych zaplanowanych przez MON. Część wystaw związanych z obchodami otwarto już w lipcu, m.in. „Kształtowanie granic Polski w latach 1918–45" na dziedzińcu Zamku Żup Krakowskich w Wieliczce czy „Triumf!" w warszawskiej Kordegardzie i „Bitwa Warszawska gwarantem pokoju w Europie" w Łazienkach Królewskich. A od kilku dni można oglądać wystawy w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu czy plenerową w Piotrkowie Trybunalskim.

Hasło obchodów „Wiktoria 1920" jest jednocześnie tytułem filmu zrealizowanego w technologii VR 360 stopni 3D, który opowiada o roli wywiadu radiowego w polskim zwycięstwie w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jego premiera odbędzie się w czwartek jednocześnie w Muzeum Narodowym w Warszawie i w internecie.

W piątek o godz. 19 zaplanowany jest apel pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W sobotę o godz. 9.30 w Ossowie odbędzie się msza św. z udziałem członków Episkopatu, a w samo południe uroczysta odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Przy okazji będzie można obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego, którą MON planuje na pl. Piłsudskiego. Tam też zobaczymy kolekcję replik sztandarów bolszewickich zdobytych w 1920 r. przez Wojsko Polskie, mających trafić do Muzeum w Ossowie.

W czwartek w Muzeum Wojska Polskiego otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Czas chwały", a wystawę „Do broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych" można już dziś odwiedzać w internecie.

W czasach pandemii wiele wydarzeń przeniesiono do internetu. Już w czerwcu minister kultury Piotr Gliński uprzedzał, że obchody będą się odbywać w szczególnych okolicznościach, a ze względu na pandemię i ograniczenia dotyczące zgromadzeń wiele działań musi zostać zaplanowanych od nowa, w formule wirtualnej i z mniejszym udziałem lub bez udziału publiczności.

– Ta zmiana otwiera jednak możliwości zaangażowania w obchody znacznie większej liczby Polaków, którzy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach za pośrednictwem telewizji czy internetu i wziąć udział m.in. w dokumentowaniu pamiątek Bitwy Warszawskiej – mówił wówczas minister kultury.

Informacje na temat wydarzeń sprzed 100 lat i materiały archiwalne dostępne są w przygotowanym przez historyków i specjalistów Polskiego Radia serwisie internetowym bitwa1920.gov.pl. Serwis prowadzi przez wydarzenia, fakty i postaci, wykorzystując archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA