fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Polska zatrzyma się dla powstańców

Choć uroczystości w tym roku będą skromniejsze, to Warszawa odda dziś hołd powstańcom.
shutterstock
O godz. 17 w całym kraju zabrzmią dziś syreny. W ten sposób Polska odda hołd powstańcom.

W tym roku rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego będzie szczególna ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19.

Stolica uczci swoich bohaterów

Główne uroczystości odbędą się w stolicy. O godz. 14.prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski na uroczystości w Parku Powstańców Warszawy na Woli zasadzi drzewo w miejscu budowy Izby Pamięci. W korzeniach wkopany zostanie akt erekcyjny Izby.

- Budowa Izby Pamięci to inicjatywa Wandy Traczyk-Stawskiej i kierowanego przez nią Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Na terenie Izby upamiętnimy powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy, w tym zbrodnie okupanta na Woli – informuje stołeczny ratusz.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8.30 - przy obelisku upamiętniającym walki powstańców ze zgrupowania "Baszta". Wieńce złożono m.in. przy pomniku Mokotów Walczący 1944 w parku imienia generała Orlicz-Dreszera, przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela pseudonim "Monter" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego na Ochocie.

O godzinie 11 odbędą się uroczystości przy pomniku generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego "Motyla" w parku Edwarda Rydza-Śmigłego.

W godzinę "W" główne uroczystości przeniosą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach pod pomnik Gloria Victis, gdzie władze Warszawy oraz zaproszeni goście oddadzą hołd Powstańcom.

Tego dnia mieszkańcy będą również upamiętniać zryw w różnych częściach miasta. Tradycyjnie o godzinie 17 w całym mieście zawyją syreny alarmowe.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski apelował do warszawiaków oraz odwiedzających miasto gości, aby na dźwięk syren zatrzymali się na minutę i oddali hołd bohaterom zrywu sprzed 76 lat.

Także o 17 rozpocznie się - akcja społeczna „Wolność łączy" - w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy.

- Jej celem jest upamiętnienie godziny „W" i upowszechnianie wiedzy o znaku Polski Walczącej – podaje Muzeum Powstania Warszawskiego.

O godz. 20.30 w Parku Wolności przy Muzeum - „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Z powodu pandemii liczba uczestników wspólnego śpiewania będzie ograniczona.

Inne miasta też pamiętają

Pamięć warszawskich powstańców uczczą też inne miasta. Kraków został udekorowany biało-czerwonymi flagami, a o 17 – w godzinę „W" – w Krakowie zawyją syreny.

"Ten moment będzie szczególną okazją do zatrzymania się na chwilę po to, by uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli i zginęli podczas Powstania Warszawskiego" – napisał na Facebooku Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Oficjalne uroczystości obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego we Wrocławiu rozpoczną się kilka minut przed godziną „W" pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej.

"Po symbolicznym hołdzie oddanym powstańcom przygotowano przemówienia, apel pamięci i salwę honorową. Kwiaty pod pomnikiem złoży także Jacek Sutryk, prezydent miasta" - podaje wrocławski ratusz.

Punktualnie o godz. 17 zabrzmią syreny alarmowe, a mieszkańcy na minutę zatrzymają się, by upamiętnić bohaterów tych tragicznych wydarzeń. Planowane jest także  spotkanie wrocławian na pl. Dominikańskim.

O godz. 19. w bazylice garnizonowej pod wezwaniem św. Elżbiety odprawiona zostanie msza święta w intencji poległych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. We Wrocławiu mieszka czternastu uczestników Powstania Warszawskiego.

W Gdańsku uroczystość odbędzie się u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym o godz. 16.45.

Kwadrans później rozlegną się syreny na pamiątkę godziny W. W programie także m.in. wystąpienia oficjalne, wspólna modlitwa, apel pamięci.

A w niedzielę, 2 sierpnia w południe w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie msza św. koncelebrowana w intencji zmarłych i żyjących powstańców warszawskich oraz kombatantów.

Także Białystok uczci powstańców warszawskich. Obchody odbędą się o godz. 17 pod pomnikiem „Żołnierzom Armii Krajowej" przy ul. J. Kilińskiego. "W całym mieście rozlegną się dźwięki syren upamiętniające godzinę „W". Hołd poległym powstańcom złożą m.in. władze miasta, kombatanci, mieszkańcy miasta" – podaje białostocki ratusz.

Co roku w centrum  tego miasta -1 sierpnia odbywał się koncert pieśni powstańczych. - Niestety, w tym roku – ze względu na zagrożenie epidemiologiczne – zorganizowanie koncertu było niemożliwe – mówi Anna Kowalska, z białostockiego Urzędu Miasta.

Również Olsztyn upamiętni rocznicę. Uroczystości, tradycyjnie już, przy pomniku poświęconym powstańcom. Syreny alarmowe zostaną uruchomione o 17. Hołd uczestnikom powstania, zostanie oddany przy pomniku u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Sybiraków. Będą przemówienia okolicznościowe, składanie kwiatów i zniczy przed pomnikiem, odegrane zostaną pieśni z powstania warszawskiego.

A w Bydgoszczy prezydent Rafał Bruski złoży kwiaty pod pomnikiem Powstania u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej. O godz. 17 w całym mieście zawyją syreny.

Kwadrans wcześniej na Starym Rynku, w ramach akcji „Bydgoszcz pamięta", rozpocznie się inscenizacja historyczna połączona z koncertem kapeli podwórkowej Ferajna Bydgoska. W obchodach weźmie udział Wojsko Polskie i przedstawiciele środowisk harcerskich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA