fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
W Warszawie odbędą się uroczystości związane z 76 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia w Godzinę „W", o godz. 17 oddany zostanie hołd Powstańcom Warszawskim pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Plan obchodów został opublikowany na stronie internetowej miasta Warszawy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp na wszystkie uroczystości jest możliwy tylko z zaproszeniami. W związku z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi organizatorzy zmuszeni są ograniczyć liczbę uczestników tegorocznych obchodów.

Kluczowe uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis będą transmitowane na kanale Warszawa w serwisie YouTube.

O godz. 14 w Parku Powstańców Warszawy na Woli prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski zasadzi drzewo w miejscu budowy Izby Pamięci. W korzeniach drzewa wkopany zostanie akt erekcyjny Izby. Na terenie Izby upamiętnimy powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy, w tym zbrodnie okupanta na Woli.

Budowa Izby Pamięci to inicjatywa Wandy Traczyk-Stawskiej i kierowanego przez nią Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.

1 sierpnia ogrodzenie Ogrodu Krasińskich zmieni się w plenerową wystawę poświęconą zdobyciu niemieckiego obozu koncentracyjnego „Gęsiówka" przez Batalion AK „Zośka". Wystawę będzie można oglądać do 5 października.

W południe w stolicy odbędzie się demonstracja przeciwko faszyzmowi. Przemarsz przejdzie ulicami dawnego getta warszawskiego. Rozpoczniemy o godzinie 12 przy warszawskim pomniku Umschlagplatz, miejscu, z którego wywożono ludzi z getta do obozu zagłady. Zakończy się przy pomniku Powstania Warszawskiego. Przy wszystkich pomnikach zostaną złożone kwiaty oraz wygłoszone krótkie przemówienia.

Przypomnijmy, że w wyniku śmiałego ataku powstańców uwolniono 348 Żydów z różnych państw Europy. W natarciu poległa dwójka żołnierzy batalionu – Juliusz Rubini „Piotr" oraz Zofia Krassowska „Zosia Duża". Z propozycją wyzwolenia „Gęsiówki" przyszli sami powstańcy, świadomi tragicznego losu więźniów. Wyzwolonych połączyło z żołnierzami AK braterstwo broni. Wielu z nich przyłączyło się do powstańców, a pozostałym udało się wraz z ludnością cywilną wyjść z miasta.

W niedzielę, 2 sierpnia, o godz. 10 na skwerze przy zbiegu ulic Karowej i Browarnej rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona", uczestnika Powstania Warszawskiego i budowniczego powojennej Warszawy. Wezmą w niej udział prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski, członkowie rodziny kpt. Jankowskiego, przedstawiciele powstańców, władz i organizatorów.

Niektóre uroczystości już się odbyły. Na przykład Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Związek Powstańców Warszawskich, wspólnie odsłonili tablicę poświęconą płk. Kazimierzowi Leskiemu ps. Bradl. Uroczystość odbyła się przy ulicy Długiej 22 w Warszawie. Upamiętnia ona asa polskiego wywiadu i kontrwywiadu oraz Powstańca Warszawskiego.

Z kolei krakowscy Kombatanci AK uczcili pamięć powstańców, zapalili znicze i złożyli kwiaty w miejscu, gdzie miałby stanąć pomnik Wstęga Pamięci czyli na bulwarze Czerwieńskim w Krakowie. Przypomnieli oni, że od lat trwa spór o to upamiętnienie z władzami miasta Krakowa.

Niezwykle ciekawa wystawa została odsłonięta w Muzeum Mt 5,14 - Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Jest ona związana z działalnością ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego jako kapelana powstania warszawskiego Zgrupowania Armii Krajowej „Kampinos". - Eksponaty umieszczone zostaną na ekspozycji stałej Mt 5,14 w strefie „Będziesz miłował". Unikatowym artefaktem jest kuferek, w którym ksiądz kapelan Wyszyński przenosił bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Oprócz tego zwiedzający zobaczą przestrzelony podczas walk powstańczych egzemplarz dzieł Juliusza Słowackiego z kulą tkwiącą w środku oraz pośmiertnie przyznany prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu przez żołnierzy „Parasola" Krzyż Virtuti Militari. Zwiedzający będą mogli poznać fascynującą, mało znaną działalność powstańczą Prymasa Tysiąclecia, która miała wpływ na jego nauczanie pasterskie – opisuje Andrzej Arseniuk rzecznik muzeum.

Rusza też projekt „Będziesz miłował..." – kapelani powstańczej Warszawy - 1 sierpnia grupa wolontariuszy Muzeum rozpocznie prace nad projektem upamiętniającym duchownych posługujących podczas Powstania Warszawskiego. Jednym z kapelanów w okresie Powstania był ks. Stefan Wyszyński, jeden z patronów Muzeum, który swoją posługę sprawował m.in. w szpitalu powstańczym w Laskach. W ramach projektu zespół wolontariuszy opracuje krótkie biogramy wybranych kapelanów oraz opracuje mapę miejsc z nimi związanych. Wolontariusze będą pracować przez 63 dni. 2 października opublikowane zostaną efekty ich pracy.

Dodajmy, że w 119-stą rocznicę urodzin Stefana kard. Wyszyńskiego czyli 3 sierpnia w Warszawie, zostaną zaprezentowane kulisy powstającego, wojennego filmu fabularno-dokumentalnego opowiadającego historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego pod pseudonimem „Radwan III" w okresie Powstania Warszawskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA