fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Bitwa, która ma integrować

Fotorzepa, Rafał Guz
Kilka tysięcy imprez upamiętniających setną rocznicę Bitwy Warszawskiej odbędzie się w całej Polsce. Biuro „Niepodległej" przeznacza jeszcze 2 mln zł na dofinansowanie takich wydarzeń.

– W całej Polsce będzie organizowane kilka tysięcy najróżniejszych imprez i wydarzeń upamiętniających bitwę – mówi wicepremier Piotr Gliński. A jego zdaniem głównym celem obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej jest „budowa, wzmacnianie polskiej wspólnoty". – Obchodzimy te wydarzenia, żeby myśleć o doświadczeniu polskiej tożsamości, o naszej pamięci i budować, integrować naszą wspólnotę narodową – dodaje Gliński.

Organizowane będą koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy. Najważniejszym punktem obchodów będzie otwarcie 14 sierpnia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Placówka ta kosztowała ok. 250 mln zł. Jej oddanie jest opóźnione, powinna być gotowa już dwa lata temu. Opóźnione jest odsłonięcie w Warszawie pomnika poświęconego bitwie, a także muzeum w podwarszawskim Ossowie.

Edukacyjny charakter ma narracyjny portal bitwa1920.gov.pl, który opowiada o losach bitwy i wydarzeniach roku 1920 przez pryzmat historii jej uczestników i ciekawostek. – Poświęcony Bitwie Warszawskiej – wyzwaniu, przed jakim polskie społeczeństwo stanęło przed stu laty – portal prowadzi użytkownika przez kolejne wydarzenia i opowiada o uczestnikach tamtych wydarzeń, wykorzystując archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe – opisuje Piotr Gliński.

15 sierpnia na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni bohaterom". Za część merytoryczną i artystyczną przedsięwzięcia odpowiada biuro „Niepodległa".

Dzień przed widowiskiem, 14 sierpnia, odbędzie się premiera zrealizowanego w technologii Cinematic VR 360° 3D filmu fabularnego „Wiktoria 1920", którego producentem jest Biuro Programu „Niepodległa", a koproducentem Narodowe Centrum Kultury. Jak zapewniają autorzy tego obrazu, pozwoli on „widzowi wcielić się w bohatera walk z 1920 roku i jego oczami obserwować przebieg zdarzeń". Film zostanie nieodpłatnie udostępniony w internecie.

– Na zakończenie świątecznego weekendu, 16 sierpnia, zapraszam na premierę filmu dokumentalnego „Wojna światów". To jedyna w swoim rodzaju opowieść o wydarzeniach prowadzących do zwycięstwa w sierpniu 1920 roku – opisuje Gliński. Za scenariusz i reżyserię „Wojny światów" odpowiadają Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, muzykę napisał Krzesimir Dębski.

„Niepodległa" zaprasza także do poszukiwania pamiątek i upamiętnień, nawiązujących do wydarzeń sprzed stu lat, sfotografowania ich i opublikowania w mediach społecznościowych z hasztagiem #wiktoria1920. Mogą to być pamiątki rodzinne, przedmioty codziennego użytku, kapliczki, nazwy ulic. Wybrane zdjęcia wykorzystane zostaną do stworzenia wielkoformatowego kolażu.

Trwa także konkurs literacki „1920", którego celem jest stworzenie literackiej panoramy roku 1920. Biuro Programu „Niepodległa" czeka na prace literackie, na przykład w formie kryminału, romansu czy opowiadania szpiegowskiego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA