fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Odnaleźli ofiary rzezi wołyńskiej

Obchody 70. rocznicy rzezi wołyńskiej - 2013 rok
Fotorzepa/Jerzy Dudek
W Ostrówkach na Ukrainie odkryto szczątki co najmniej 30 osób zamordowanych przez UPA w 1943 r.

Polscy i ukraińscy archeolodzy, wolontariusze z Fundacji Niepodległości, a także wspierający ich funkcjonariusze Straży Granicznej (pracowali w wolnym czasie) poszukiwali masowej mogiły na terenie nieistniejącej już polskiej wsi Ostrówki. W tym miejscu 72 lata temu Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonała jednej z najokrutniejszych zbrodni na Wołyniu. Zamordowała 1051 mieszkańców Ostrówek oraz sąsiedniej wsi Wola Ostrowiecka.

– Zostały znalezione szczątki ok. 30 osób – powiedział nam Maciej Dancewicz, naczelnik wydziału zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która finansuje prace poszukiwawcze.

Niebawem zaczną się ekshumacje. Dopiero wtedy będzie wiadomo, czy pod znalezionymi szkieletami nie znajdują się kolejne.

Szczątki zamordowanych odkryto w okolicach dawnej kuźni Bałandy.

Prace poszukiwawcze w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej trwają już 23 lata. Dotychczas udało się odnaleźć szczątki ok. 660 ofiar. Zdaniem dr. Leona Popka, historyka lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, autora książki „Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo", wszystkich ofiar nie uda się odnaleźć. Część ciał nie została bowiem pochowana, ich szczątki rozwlekły po okolicznych polach zwierzęta.

Zbrodnia w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej uznawana jest za jedną z najokrutniejszych w czasie rzezi wołyńskiej. Miejscowości te przez kilkaset lat zamieszkiwała ludność polska. 30 sierpnia 1943 r. obydwie wsie zostały otoczone i zaatakowane przez ukraiński oddział Iwana Kłymczaka, ps. Łysy, oraz sotnię Iwana Zareczniuka, „Worona". Wspierała ich ukraińska ludność pobliskich wsi.

W Ostrówkach Polaków spędzono na plac przy szkole. Żołnierze UPA strzelali do nich albo masakrowali siekierami, widłami i maczugami. W Woli Ostrowieckiej część osób zginęła w stodole, a także w podpalonej szkole, do której mordercy wrzucali granaty.

Ukraińcy zrabowali dobytek ofiar, a wieś została spalona.

Dzisiaj w miejscu wsi są puste pola, pastwiska i las. Zachował się cmentarz, o który dba Fundacja Niepodległości, oraz zniszczona figurka Matki Boskiej, która stała przy spalonym w 1943 r. kościele.

Pierwsze szczątki ofiar ekshumowano w tym miejscu w 1992 r. W 2011 r. na cmentarzu stanął pomnik upamiętniający ofiary, ale znajdujący się na nim napis nie wskazuje sprawców zbrodni.

Kilka miesięcy później z monumentu ktoś zerwał polskie godło.

Polacy chcą, aby na pomniku znalazła się tablica z nazwiskami wszystkich 1051 ofiar. Ukraińcy się na to nie zgadzają. Proponują, aby podać tylko nazwiska tych, których szczątki zostały już odnalezione. To jest jednak niemożliwe, bo ofiar nie identyfikowano.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA