fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Powstańcy liczą na młodzież

Fotorzepa, Robert Gardziński
W stolicy rozpoczęły się już uroczystości 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ich kulminacja będzie miała miejsce w przyszłym tygodniu.

Władze Warszawy zaprosiły powstańców wraz z opiekunami i sfinansowały ich przyjazd i pobyt. Dotychczas zapewniono bilety oraz noclegi dla 262 gości, w tym blisko 134 powstańców (144 osób z Polski, w tym 74 powstańców, 118 z zagranicy, w tym 60 powstańców). Wśród nich są osoby mieszkające w tak odległych miejscach, jak El Paso (USA), Kingston (Kanada) czy Sydney (Australia). Powstańcy warszawscy otrzymali z budżetu miasta nagrody pieniężne – 5000 zł. Formularze zostały rozesłane pod koniec kwietnia do 1280 powstańców. Nagrody otrzymało już 1065 osób.

Organizację oficjalnych uroczystości i wydarzeń towarzyszących będzie wspierać około 400 wolontariuszy. 200 osób będzie współpracować z Muzeum Powstania Warszawskiego podczas organizowanych przez placówkę wydarzeń kulturalnych i społecznych. 200 wolontariuszy będzie zaangażowanych przez miasto bezpośrednio w pomoc powstańcom i gościom przybyłym na uroczystości z całego świata.

Najwięcej uroczystości odbywać się będzie od 28 lipca do 5 sierpnia (poniedziałek). Będą m.in. pokazy filmu „Generał Motyl". To fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim ps. Motyl – żołnierzu Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie" walczącym pod rozkazami gen. Kleeberga, członku Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej. Pomnik generała zostanie odsłonięty 2 sierpnia.

Zaplanowano też koncerty, gry miejskie, Bieg Powstania Warszawskiego czy zwiedzanie willi Żabińskich.

– Ta rocznica jest dla nas bardzo ważna. To ostatni moment, by przekazać młodym ideały, o które walczyliśmy – mówi Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA