20 lipca Państwowe Muzeum na Majdanku organizuje marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka. Uczestnicy pokonają trasę, którą 75 lat temu przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku. Będzie ona wiodła z Majdanka do Krężnicy Jarej. Wydarzenia tamtego dnia uczestnicy poznają m.in. dzięki relacjom byłego więźnia Jerzego Kwiatkowskiego.

Marsz wyruszy o godz. 9 z parkingu przed wejściem na teren byłego obozu na wysokości ul. Tetmajera i przejdzie ulicami: Drogą Męczenników Majdanka, Elektryczną, Garbarską, Kunickiego, Pocztową przez pl. Dworcowy do ulicy Krochmalnej i Janowskiej. Dalej uczestnicy przejdą przez Zemborzyce do Krężnicy Jarej. Trasa o długości 17 kilometrów zakończy się tuż przed Strzeszkowicami, w miejscu katastrofy kolejowej z 22 lipca 1944 roku (obowiązują zapisy k.tarkowski@majdanek.eu).

Ewakuacja obozu na Majdanku rozpoczęła się już w kwietniu 1944 roku. Do ostatnich chwil trwało zacieranie śladów zbrodni: rozbiórka baraków, palenie zwłok i dokumentów z kancelarii obozu. 22 lipca więźniów ustawiono w kolumnie marszowej. W ostatniej chwili podpalono krematorium, którego pożar miał zatrzeć ślady egzekucji więźniów z Zamku. Około godz. 18.00 kolumna ruszyła w stronę Zemborzyc.

W dniach 20–22 lipca 2019 r. muzeum na Majdanku organizuje także Zjazd Rodzin Więźniów Majdanka – „Pokolenia". W trakcie tego spotkania uczestnicy będą mogli poznać historie konkretnych osób: represjonowanych podczas II wojny światowej oraz „mateczek", mieszkanek Lublina, które otaczały opieką więźniów. Goście będą także mieli okazję zwiedzić miasto.

Zjazd zakończy się 22 lipca uroczystościami z okazji 75. rocznicy likwidacji KL Lublin, które rozpoczną się o godz. 12.30. Po przemarszu Drogą Hołdu i Pamięci oraz oficjalnych wystąpieniach odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna w intencji ofiar Majdanka. Wygłoszone zostanie też przesłanie byłych więźniów wygłoszone przez Zdzisława Badio.