fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Marsz szlakiem więźniów Majdanka

Muzeum KL Lublin
Fotorzepa, Bartlomiej Żurawski
Rozpoczynają się obchody 75. rocznicy likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Lublin na Majdanku.

20 lipca Państwowe Muzeum na Majdanku organizuje marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka. Uczestnicy pokonają trasę, którą 75 lat temu przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku. Będzie ona wiodła z Majdanka do Krężnicy Jarej. Wydarzenia tamtego dnia uczestnicy poznają m.in. dzięki relacjom byłego więźnia Jerzego Kwiatkowskiego.

Marsz wyruszy o godz. 9 z parkingu przed wejściem na teren byłego obozu na wysokości ul. Tetmajera i przejdzie ulicami: Drogą Męczenników Majdanka, Elektryczną, Garbarską, Kunickiego, Pocztową przez pl. Dworcowy do ulicy Krochmalnej i Janowskiej. Dalej uczestnicy przejdą przez Zemborzyce do Krężnicy Jarej. Trasa o długości 17 kilometrów zakończy się tuż przed Strzeszkowicami, w miejscu katastrofy kolejowej z 22 lipca 1944 roku (obowiązują zapisy k.tarkowski@majdanek.eu).

Ewakuacja obozu na Majdanku rozpoczęła się już w kwietniu 1944 roku. Do ostatnich chwil trwało zacieranie śladów zbrodni: rozbiórka baraków, palenie zwłok i dokumentów z kancelarii obozu. 22 lipca więźniów ustawiono w kolumnie marszowej. W ostatniej chwili podpalono krematorium, którego pożar miał zatrzeć ślady egzekucji więźniów z Zamku. Około godz. 18.00 kolumna ruszyła w stronę Zemborzyc.

W dniach 20–22 lipca 2019 r. muzeum na Majdanku organizuje także Zjazd Rodzin Więźniów Majdanka – „Pokolenia". W trakcie tego spotkania uczestnicy będą mogli poznać historie konkretnych osób: represjonowanych podczas II wojny światowej oraz „mateczek", mieszkanek Lublina, które otaczały opieką więźniów. Goście będą także mieli okazję zwiedzić miasto.

Zjazd zakończy się 22 lipca uroczystościami z okazji 75. rocznicy likwidacji KL Lublin, które rozpoczną się o godz. 12.30. Po przemarszu Drogą Hołdu i Pamięci oraz oficjalnych wystąpieniach odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna w intencji ofiar Majdanka. Wygłoszone zostanie też przesłanie byłych więźniów wygłoszone przez Zdzisława Badio.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA