Na dziesięciu dworcach kolejowych będzie można obejrzeć wystawy o NZS. Teraz można je już zobaczyć na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz dworcu kolejowym w Lublinie.

W kolejnych tygodniach podobne ekspozycje przygotowane we współpracy z IPN pojawią się m.in. w Rzeszowie, Krakowie, Łodzi Kaliskiej, Katowicach, Wrocławiu. Pokazana jest historia powstania niezależnego ruchu studenckiego w latach 70. XX wieku, m.in. po tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa, a potem walka o rejestrację NSZ i strajki studenckie. Na ostatnich planszach autorzy starają się odpowiedzieć na pytania, jaki jest współczesny NZS?

Obchody związane z powstaniem organizacji trwają cały rok. Organizacja ta powstała w 1980 roku i zrzeszała studentów ideowo związanych z ruchem Solidarności. Przez 40 lat działalności przez NZS „przewinęły się" pokolenia działaczy, którzy zaczynali w niej swoją drogę polityczną. Działaczami NZS byli np. Jan M. Rokita, Grzegorz Schetyna, Donald Tusk, Mariusz Kamiński, Jarosław Guzy, Agnieszka Romaszewska.

W październiku zaplanowany jest w centrum Warszawy koncert muzyczny, którego tematem przewodnim będzie „Pokolenie". Będzie to trzecia edycja koncertu odbywającego się w ramach obchodów rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Poprzednie z okazji 30 i 35 lat powstania odbyły się na Rynku Głównym w Krakowie i na placu Defilad w Warszawie.