fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Pamięć o rzezi wołyńskiej

Zygmunt Put/CC 4.0
Wikimedia Commons
Rzeź wołyńska i kult Bandery we współczesnej tożsamości ukraińskiej to jeden z tematów debaty dotyczącej tragicznych wydarzeń sprzed 76 lat.

11 lipca o godz. 18 w Bibliotece im. Janusza Kurtyki przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie odbędzie się debata „Relacje polsko-ukraińskie a pamięć o rzezi wołyńskiej". Wezmą w niej udział Ewa Siemaszko, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz dr Leon Popek z IPN.

Debata będzie dotyczyła m.in. różnej interpretacji rzezi wołyńskiej, dyskusji wokół liczby ofiar, odwetu polskiego, działalności OUN-UPA, kultu Bandery we współczesnej tożsamości ukraińskiej. Jej uczestnicy podejmą też próbę wskazania rozwiązań dla budowania relacji polsko-ukraińskich w przyszłości w odniesieniu do trudnej historii łączącej obydwa narody. Debatę poprowadzi Michał Wołłejko z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Przypomnijmy: 11 lipca 1943 r. oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim. W lipcu 1943 r. zostało napadniętych co najmniej 530 polskich miejscowości, a życie straciło 17 tys. Polaków. Wtedy miała miejsce kulminacja czystek etnicznych na Wołyniu.

Spotkanie stanowi część projektu „Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?". Składa się z cyklu debat dotyczących stosunków międzynarodowych w kontekście różnie interpretowanej przeszłości.

Miejsce, dyskusja i cały cykl powstają w ramach projektu „Klaster Pozarządowy dla Rzeczypospolitej – na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce".

Projekt został dofinansowany ze środków programu „Fundusz inicjatyw obywatelskich".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA