fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Apel: Zabrać odznaczenia i stopnie członkom WRON

Członkowie WRON Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak w warszawskim sądzie
Fotorzepa, Kuba Ostałowski
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o pozbawienie stopni wojskowych oraz odznaczeń państwowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

Rzecznik Porozumienia dr Jerzy Bukowski przypomina, że w styczniu 2012 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego została uznana prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie jako „związek przestępczy o charakterze zbrojnym pod kierunkiem generała Wojciecha Jaruzelskiego".

„Pomimo zawetowania przez Prezydenta RP w marcu ubiegłego roku uchwalonej przez parlament ustawy o pozbawianiu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943–1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu uważamy, że w przypadku członków WRON wystarczy przywołany wyżej wyrok sądowy" – uważa Jerzy Bukowski.

I dodaje, że „nie może być tak, że stopień generała mają jednocześnie ewidentni zdrajcy i jeden z największych bohaterów nie tylko Polski, ale całego świata Ryszard Kukliński (czekamy jeszcze na odznaczenie go Orderem Orła Białego), który z narażeniem życia własnego oraz swojej rodziny skutecznie zapobiegł przekształceniu się zimnej wojny między Wschodem a Zachodem w gorącą o nuklearnym charakterze".

Zdaniem dr Bukowskiego doskonałą okazją dla podjęcia takiej decyzji jest fakt, że nadal obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, „co stanowi znakomitą okazję do wyrównywania historycznych rachunków i nazywaniu wprost zdrady zdradą, a bohaterstwa bohaterstwem".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA