To efekt zbiórki pieniędzy prowadzonej przez brytyjską Polonię, która została zainicjowana przez portal British Poles, o czym jesienią poprzedniego roku napisaliśmy w „Rzeczpospolitej". Pomnik generała Władysława Andersa zostanie odsłonięty 25 czerwca w National Army Museum w Londynie.

National Army Museum (czyli Muzeum Armii Narodowej) to główne muzeum armii brytyjskiej. Znajduje się w londyńskiej dzielnicy Chelsea. Jego otwarcia dokonała królowa Elżbieta II. Od 2018 roku dyrektorem generalnym muzeum jest Justin Maciejewski, w którego żyłach płynie polska krew. W rozmowie z British Poles powiedział on: „Nie znam dobrze języka polskiego, ale jestem dumny ze swojego dziedzictwa i moje serce bije dla Polski (...) Historia i dziedzictwo żołnierzy polskich, którzy walczyli we Włoszech, stanowią najcenniejszą część wspólnego dziedzictwa wojskowego Wielkiej Brytanii i Polski. Tak wielu żołnierzy 2. Korpusu Polskiego musiało z przyczyn od nich niezależnych budować swoją przyszłość w Wielkiej Brytanii. Jako syn jednego z tych żołnierzy uważam, że posiadanie takiego popiersia na stałej ekspozycji muzealnej będzie czymś wyjątkowym".

Autorem popiersia jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński, autor Pomnika Katyńskiego z New Jersey. Artysta zrezygnował z honorarium za swoją pracę. Pityński zmarł we wrześniu ubiegłego roku i popiersie gen. W. Andersa jest jego ostatnią pracą.

Po odsłonięciu popiersia 25 czerwca planowana jest dyskusja panelowa na temat dziedzictwa generała Władysława Andersa. Wezmą w niej udział : Anna Maria Anders, ambasador RP w Rzymie, Roger Moorhouse, historyk i autor książki „Poland: First to fight", Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz George Byczynski, redaktor naczelny portalu British Poles. Moderatorem będzie Justin Maciejewski dyrektor muzeum. Wydarzenie będzie transmitowane za pośrednictwem platformy Crowdcast i będzie można je oglądać online na stronie muzeum.

Zwiedzanie National Army Museum, gdzie od 26 czerwca będzie można oglądać popiersie gen. Andersa, jest bezpłatne. Ze względu na panujące obostrzenia, bilety należy rezerwować online na stronie muzeum.