fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Odnowione groby wojny polsko - bolszewickiej

Odnowione groby w miejscowości Jazno na Białorusi
Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie
Ponad 1 300 grobów i mogił zbiorowych polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej zostało odnowionych w poprzednim roku za wschodnią granicą Polski.

Jak informuje resort kultury w 2019 r. remonty zostały przeprowadzone na na 14 cmentarzach i kwaterach wojennych na Białorusi m.in. w miejscowościach Brześć-Adamkowo, Dokszyce, Jazno, Kobryń, w trzech miejscach pamięci na Litwie – w Mejszagole i Wilnie (cmentarz Nowa Rossa i cmentarz na Zakrecie) oraz dziewięciu miejscach pamięci w Łatgalii na Łotwie.

W tym roku remonty są kontynuowane na 12 cmentarzach i kwaterach na Białorusi (Brzozówka, Dołhinów, Grodno, Holszany, Kobryń – druga kwatera, Lida, Miadzioł, Nieśwież, Oszmiana, Słonim, Stołpce i Worniany), na Litwie w Wilnie (cmentarz na Zakrecie – dokończenie prac rozpoczętych w 2019 r.) oraz w czterech miejscowościach na Łotwie (Bukmujża, Dyneburg, Jankiszki i Wyżki).

Ministerstwo kultury od 2017 r. prowadzi projekt remontów ocalałych grobów wojennych z okresu walk 1919-1920, znajdujących się poza wschodnią granicą Rzeczypospolitej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA