fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Bez pomnika i muzeum o bitwie warszawskiej

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej pod Warszawą
Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Nie będzie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ani pomnika poświęconego tej bitwie w Warszawie. Główna oś planowanych państwowych uroczystości związana jest z otwarciem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Szczegóły działań realizowanych pod wspólnym hasłem #Wiktoria1920 zaprezentowali w poniedziałek na konferencji prasowej wicepremier prof. Piotr Gliński oraz dyrektor Biura Programu „Niepodległa", Jan E. Kowalski.

Gliński poinformował, że instytucje kultury nadzorowane przez jego ministerstwo otrzymały w tym roku dodatkowo ok. 3 mln zł – poza budżetem Biura Niepodległa - na działania rocznicowe związane z Bitwą Warszawską.

Podkreślił, że obchody odbywają się w szczególnych okolicznościach. Z uwagi na pandemię SARS-CoV-2 i ograniczenia dotyczące zgromadzeń, „wiele działań musiało zostać zaplanowanych od nowa, w formule wirtualnej i z mniejszym udziałem lub bez udziału publiczności".

Właśnie z powodu epidemii – stwierdził nie zostanie odsłonięty w tym roku pomnik Bitwy Warszawskiej planowany przy warszawskim placu na Rozdrożu. Zapowiedział, że monument ten zostanie odsłonięty za rok. Wprowadzone zostały też zmiany do jego projektu, został powiększony o 1/3. Urząd Miasta Warszawy nie odpowiedział na pytania "Rzeczpospolitej" na jakim etapie jest ta inwestycja.

Przypomnimy, że MON już zimą zapowiedział, że z okazji rocznicy zostaną zorganizowane rekonstrukcja historyczna oraz defilada wojskowa. Resort obrony nie podaje jednak szczegółów tych wydarzeń, ale też nie wycofuje się z nich. „Zamierzamy atrakcyjnie i godnie zorganizować obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Niemniej jednak, w pierwszej kolejności musimy brać pod uwagę obowiązujące zalecenia epidemiczne. Bezpieczeństwo ludzi jest i będzie głównym wyznacznikiem naszych działań" – taką odpowiedź otrzymaliśmy z Centrum Operacyjnego MON na pytanie czy defilada zostanie zorganizowana.

Gliński zapowiedział zaś, że symboliczny wymiar będzie miało otwarcie 14 sierpnia 2020 r., w przededniu rocznicy bitwy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. To jedna z największych inwestycji muzealnych ostatnich lat. Jak podaje resort kultury, pochłonęła w sumie 250 mln zł.

Obecnie w podziemnej sali muzealnej montowana jest wystawa stała. Otwieranie Muzeum Piłsudskiego ma się odbywać etapami. Pierwszy ma nastąpić 14 sierpnia 2020.

Kompleks muzealno-edukacyjny poświęcony Józefowi Piłsudskiemu ma ok. 4 ha powierzchni. Inwestycja obejmuje renowację willi Bzów, willi Otradno, pierwszego domu rodziny Piłsudskich w Sulejówku. Inwestycja ma ok. 5 tys. m kw , w tym ok. 1,3 tys. m kw to powierzchnia wystawiennicza. W części nadziemnej Muzeum Piłsudskiego znajdą się m.in. sala wielofunkcyjna, w której odbywać się będą wystawy czasowe, konferencje i debaty, a także strefa obsługi gości, restauracja oraz biura. Natomiast pod ziemią, oprócz wystawy stałej, zorganizowana będzie strefa edukacyjna, magazyn zbiorów oraz pomieszczenia techniczne.

Ważnym elementem obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej będą projekty realizowane przez Biuro Programu „Niepodległa". Dyrektor biura „Niepodległa" Jan E. Kowalski zapowiedział specjalny serwis www.bitwa1920.gov.pl, a także 15 sierpnia widowisko multimedialne stworzone wspólnie z PGE Narodowy. - Już teraz zapraszam na sierpniową premierę filmu fabularnego w technologii VR 360 stopni 3D – zachęca dyrektor Biura Programu „Niepodległa". Premiera filmu „Wiktoria 1920" zaplanowana jest na 12 sierpnia i odbędzie się jednocześnie w Muzeum Narodowym w Warszawie i w internecie.

Serwis bitwa1920.gov.pl został opracowany wspólnie z historykami i udostępniony 15 lipca 2020 roku. Serwis będzie prowadził użytkownika przez wydarzenia, fakty i postaci, wykorzystując archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe. Będzie przetłumaczony na języki obce (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, ukraiński i węgierski) i dostępny również pod adresem www.battle1920.eu, dla ułatwienia komunikacji dla użytkowników zagranicznych.

Niezależnie od uroczystości państwowych kilkadziesiąt samorządów zorganizuje 15 sierpnia własne uroczystości rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Udział w komitecie organizacyjnym zadeklarowało już 26 samorządów i instytucji samorządowych, m.in. województwo mazowieckie, województwo lubelskie, prezydenci miast Warszawa, Włocławek, Biała Podlaska, Białystok, Płock, a także Związek Miast Polskich.

Pomysłodawczynią jest burmistrz Elżbieta Radwan, która zapewnia, że jest to inicjatywa ponadpartyjna, a jej celem jest zgromadzenie w Ossowie samorządów, których historia dotyka walk prowadzonych z bolszewikami w 1920 r.

Organizatorzy już w czerwcu planują uruchomienie serwisu BW1920.pl o charakterze edukacyjnym (ruszy w czerwcu), zawierający m.in. informacje o przebiegu i znaczeniu Bitwy Warszawskiej, kalendarz wydarzeń historycznych oraz interaktywną mapę, w tym miejsc pamięci. Serwis skorelowany będzie z szeroko zakrojoną edukacyjno-informacyjną kampanią w mediach społecznościowych. Planują wydanie książki autorstwa prof. Grzegorza Łukomskiego oraz Elżbiety Szumiec-Zielińskiej „Zwycięstwo Polski, ocalenie Europy! Bitwa Warszawska 1920". Zorganizują też wystawę nawiązującą do książki prof. Łukomskiego, która na kilkudziesięciu planszach opowie zarówno o bohaterach Bitwy Warszawskiej jak i o miejscach, które na zawsze zapisały się na historycznej mapie Polski. Wystawa prezentowana będzie zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju.

Samorządowcy mają też nadzieję, że zostanie przełamany impas w sprawie budowy tego muzeum. Bo o jego powstaniu mówi się co najmniej od trzech lat. I ciągle nie ma pewności, kiedy będzie gotowe.

Jak już pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" Ministerstwo Obrony Narodowej ma wieloletnie opóźnienie z budową w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej. MON nie odpowiedział na pytania naszej redakcji na jakim etapie teraz jest ta inwestycja.

Przypomnijmy, że projekt kompleksu memorialnego w Ossowie został wybrany do realizacji w tzw. konkursie idei już latem 2017 r. i szef resortu obrony Antoni Macierewicz ogłosił to 15 sierpnia tamtego roku. Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz w piśmie skierowanym do wołomińskiego samorządu przyznał, że opóźnienie jest konsekwencją „rozbieżności pomiędzy szacowaną w 2017 r. wartością zadania a kwotą zabezpieczoną na ten cel w budżecie MON".

Wedle projektu przygotowanego przez pracownię Czesława Bieleckiego na całość założenia architektonicznego mają się składać dwa zespoły obiektów. Tworzy je muzeum na wzgórzu górującym nad polem bitwy z trybunami. Pomiędzy dwoma Masztami Stulecia zaplanowana jest Aleja Zwycięstwa prowadząca na zadaszony taras. Z planów wynika, że drugą częścią kompleksu memorialnego ma być otoczony murem Ogród Pamięci Poległych z 600 obeliskami oraz ołtarz polowy lub scena z amfiteatralnym placem. Za pierwszą część inwestycji odpowiada resort obrony, za drugą wołomiński samorząd.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA