„Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829” w Polsce

Nieoglądany na ziemiach polskich od 133 lat obraz Henryka Siemiradzkiego będzie można zobaczyć w Nieborowie.

Aktualizacja: 28.05.2021 06:27 Publikacja: 27.05.2021 21:00

Ostatni raz polska publiczność mogła oglądać obraz Siemiradzkiego w 1888 r. w Krakowie

Ostatni raz polska publiczność mogła oglądać obraz Siemiradzkiego w 1888 r. w Krakowie

Foto: Fundacja Trzy Trąby

Wyjątkowe dzieło można oglądać od 13 czerwca do końca sierpnia w muzeum w Nieborowie, a następnie na Zamku Królewskim w Warszawie. Obraz „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829” Henryka Siemiradzkiego został wypożyczony z prywatnej kolekcji Johna Radziwiłła, który mieszka w Nowym Jorku. W Polsce to dzieło znajdzie się w weekend.

Jego transport do Polski został poprzedzony udzieloną przez Ministerstwo Kultury gwarancją objęcia ochrony prawnej „rzeczy ruchomej o wartości historycznej, artystycznej lub naukowej".

Obraz został zakupiony przez Johna Radziwiłła w 1998 r. na nowojorskiej aukcji Sothesby's.

Niepokazywany jeszcze w Polsce

Do Polski na pokaz do Muzeum w Nieborowie i Arkadii (oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie) sprowadza ten obiekt Fundacja Trzy Trąby. – Można go oglądać od 13 czerwca – mówi nam prezes Fundacji Maciej Radziwiłł.

Jak podaje Ministerstwo Kultury, obraz ten nigdy wcześniej nie był prezentowany w Polsce.

„Sprowadzenie obrazu do Polski będzie miało także aspekt naukowy. Badacze malarstwa Siemiradzkiego będą mieli okazję do poznania dzieła, które dopełni stan badań nad jego twórczością" – uzasadniło objęcie ochroną prawną obrazu Ministerstwo Kultury.

Obraz Henryka Siemiradzkiego „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła w roku 1829" powstał w 1887 r. na zamówienie poznańskiego wydawcy, pedagoga i literata Karola Kozłowskiego. Kurator z Muzeum w Nieborowie i Arkadii Monika Antczak w nocie opisującej ten obraz napisała, że w twórczości Siemiradzkiego dzieło to zajmuje wyjątkowe miejsce. „Siemiradzki ukazał scenę koncertu Fryderyka Chopina, który mógłby odbyć się w 1829 r. w jednej z posiadłości Antoniego Henryka Radziwiłła. Jest to wyimaginowana scena, mimo że Chopin rzeczywiście był gościem Radziwiłłów w Antoninie, Berlinie i Poznaniu. Jednakże w roku 1829 nie mógł dać koncertu ani w berlińskim pałacu przy Wilhelmstrase 77, ani w poznańskiej siedzibie Radziwiłła (dawnym kolegium jezuitów)" – uważa Monika Antczak. Dodaje, że chociaż w 1829 r. Chopin przebywał u Radziwiłłów w Antoninie, ale Siemiradzki „z całą pewnością nie przedstawił w swoim dziele antonińskiego pałacu, którego reprezentacyjna sala jest wysoka na trzy kondygnacje, z charakterystycznymi galeriami wspartymi na filarach".

Centralną postacią Radziwiłł

Wokół grającego na fortepianie Chopina zgromadzili się domownicy i zaproszeni goście. Centralną część kompozycji stanowi jednak nie Chopin, lecz książę Antoni Henryk Radziwiłł oraz jego córka Eliza. Antoni Henryk był synem wojewody wileńskiego, ordynata kleckiego i właściciela Nieborowa Michała Hieronima Radziwiłła oraz Heleny z Przeździeckich, twórczyni parku w Arkadii. W 1796 r. ożenił się z księżniczką pruską Fryderyką Luizą, bratanicą Fryderyka II. Ich małżeństwo dało początek tzw. linii berlińskiej Radziwiłłów.

Antoni Henryk był politykiem, kompozytorem, wiolonczelistą, po kongresie wiedeńskim otrzymał stanowisko namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Zasłynął jako twórca muzyki do dramatu „Faust" Johanna Wolfganga von Goethego. „W Berlinie oraz w Poznaniu wraz z żoną prowadził otwarty salon artystyczny, w którym gromadził się świat muzyków, poetów, malarzy i gdzie odbywały się kameralne koncerty, także z udziałem samego księcia" – przypomina Monika Antczak.

I dodaje, że z korespondencji Chopina można wnioskować o „jego ciepłych relacjach z rodziną Radziwiłłów". W październiku 1829 r. Chopin przebywał kolejny raz w Antoninie, gdzie uczestniczył w urodzinowym przyjęciu księżniczki Elizy, akompaniował jej podczas wykonania partii Małgorzaty z opery „Faust". Podczas swojego tygodniowego pobytu w Antoninie koncertował i udzielał lekcji gry na fortepianie Elizie oraz jej młodszej siostrze Wandzie.

Jak dodaje kuratorka z nieborowskiego muzeum, w Państwowym Muzeum Rosyjskim w Petersburgu znajduje się olejny szkic do obrazu Siemiradzkiego, według którego artysta planował zupełnie inny układ rozłożenia postaci.

Chopin w salonie księcia Radziwiłła został po raz pierwszy pokazany w 1887 r. na berlińskiej wystawie Akademii Sztuk Pięknych. Na początku grudnia obraz wystawiono w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Krytycy zarzucili Siemiradzkiemu zbyt ciemne i ostre potraktowanie profilu Chopina, który jest mniej wyraźny od innych postaci – opisuje kuratorka wystawy. Wiosną 1888 r. obraz Siemiradzkiego był wystawiany w Petersburgu. W czerwcu 1888 r. płótno pojawiło się z kolei na wystawie w Poznaniu. W połowie lipca 1888 r. po raz ostatni obraz pokazano na wystawie zorganizowanej na znajdujących się pod zaborami ziemiach polskich. Można było go oglądać w krakowskich Sukiennicach.

– W Nieborowie zapowiada się dobry sezon. W lipcu będzie otwarcie wystawy o podróżach i pielgrzymkach w dawnych czasach. Latem na drugim piętrze pałacu, gdzie do niedawna były pokoje domu pracy twórczej, otworzymy stałą wystawę mojej kolekcji. Jesienią będzie jeszcze wystawa poświęcona Helenie Radziwiłłowej, twórczyni Arkadii – opisuje nam Maciej Radziwiłł, prezes Fundacji Trzy Trąby.

Historia
Śledczy bada zbrodnię wojenną Wehrmachtu w Łaskarzewie
Historia
Niemcy oddają depozyty więźniów zatrzymanych w czasie powstania warszawskiego
Historia
Kto mordował Żydów w miejscowości Tuczyn
Historia
Polacy odnawiają zabytki za granicą. Nie tylko w Ukrainie
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą