Mapa została przygotowana w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów w Warszawie dla potrzeb tzw. sztabu resortowego powołanego przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. Na mapie oznaczono miejsca stacjonowania wojsk rosyjskich, jak również potencjalne trasy komunikacyjne, przy wykorzystaniu których planowano wycofanie ich z Polski.

Zgodnie z założeniami, mapa była wykorzystywana w czasie, gdy prowadzono operację ewakuacji wojsk rosyjskich, a także przez jakiś czas po jej zakończeniu. 17 września 1993 r., na podstawie porozumień zawartych przez rządy RP i Federacji Rosyjskiej, jednostki armii rosyjskiej, a dokładniej Północna Grupa Wojsk licząca ok. 56 tysięcy żołnierzy rosyjskich i obejmująca wraz z wyposażeniem 5 203 transporty kolejowe, na 22 934 wagonach, została w całości odprawiona na wschód i wycofana z Polski.

Równocześnie przez Polskę prowadzony był tranzyt wojsk rosyjskich stacjonujących w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej. W tym przypadku ewakuacja objęła około 113 tys. żołnierzy rosyjskich. Cała operacja została zakończona 11 września 1994 r.

Wojska rosyjskie z Polski wycofano rok przed zakończeniem tranzytu z Niemiec.

Inicjatorem podarowania Muzeum Historii Polski w Warszawie mapy jest Witold Chodakiewicz podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w latach 1990-1994 i 1998-2002. Przekaże ją muzeum Instytut Badawczy Dróg i Mostów.