fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Pomnik Hallera wcześniej od Bitwy Warszawskiej

Józef Haller
Józef Haller, fotografia portretowa w mundurze i w płaszczu.
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Nie ma pewności, czy na 15 sierpnia gotowy będzie pomnik Bitwy Warszawskiej w stolicy, bardziej pewne jest, że powstanie monument poświęcony generałowi Józefowi Hallerowi.

Na kolejną rocznicę nie uda się zbudować Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. MON, który sprawuje pieczę nad inwestycją, poinformował nas, że dopiero w 2023 roku planowane jest zakończenie procesu inwestycyjnego.

Opóźniają się też prace nad budową pomnika Bitwy Warszawskiej w Warszawie. W lutym poprzedniego roku Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków rozstrzygnęło wprawdzie konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na koncepcję pomnika. Zwycięski projekt wzbudził krytykę – ma kształt gnomona, tymczasem niektórzy oczekiwali, że powstanie łuk triumfalny. Dlatego rozpoczęły się negocjacje z wykonawcą dokumentacji projektowej. Zdaniem wicepremiera Piotra Glińskiego projekt miał być powiększony o mniej więcej jedną trzecią, a w pobliżu miała powstać wystawa.

Od tego czasu niewiele się zmieniło. Decyzją Glińskiego koordynacją tego projektu zajęło się biuro programu Niepodległa. Nie jest jeszcze gotowy nowy projekt architektoniczny monumentu.

– Koncepcja, która wygrała pierwszą nagrodę w konkursie, jest na końcowym etapie rozszerzenia, które zawierać będzie m.in zwiększenie wysokości pomnika oraz rekomendacje sądu konkursowego – mówi Kamil Wnuk, rzecznik biura programu Niepodległa. I dodaje, że na podstawie tej nowej koncepcji zostanie opracowana dokumentacja projektowa.

– Wynik postępowania przetargowego zdecyduje, kto będzie wykonawcą robot budowlanych i pozwoli szacować nam terminy zakończenia inwestycji – dodaje.

Zaznacza, że dzisiaj „trudno jednoznacznie zadeklarować termin zakończenia inwestycji i odsłonięcia pomnika". Dopytywany, czy będzie to możliwe do 15 sierpnia, odpowiedział: „będzie to bardzo trudne".

Przypomnijmy, że wicepremier w ub. roku tłumaczył opóźnienie inwestycji epidemią i zapewniał, że pomnik powstanie w 2021 roku.

Tymczasem 13 sierpnia, w przeddzień rocznicy bitwy, na placu Hallera na warszawskiej Pradze być może zostanie odsłonięty z inicjatywy Fundacji Inicjatyw Patriotycznych pomnik gen. Józefa Hallera. Odlany z brązu generał prawą rękę będzie opierał na szabli, a lewą wskazywał na inskrypcję na cokole: „Dla ciebie Polsko i dla twojej chwały".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA