fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Okrucieństwo Majdanka w komiksie

Plansza "Chleba wolnościowego" na jednej z ulic Lublina
materiały prasowe
W 75-lecie istnienia Muzeum na Majdanku wydało komiks oparty na relacjach byłych więźniów.

Paweł Piechnik w komiksie „Chleb wolnościowy" zestawił w graficznej opowieści losy jedenastu więźniów KL Lublin. Tytuł komiksu nawiązuje do sformułowania używanego przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem i kojarzyło się z tęsknotą za domem. Chleb wolnościowy był i jest dzisiaj wartością, która wskazuje na różne postawy ludzkie, przedstawione w trzech częściach komiksu: O głodzie, O śmierci, O wolności. Z przytoczonych relacji wyłania się obraz tego, co łączyło współwięźniów i dawało siłę do codziennej walki o życie – szeroko pojętej nadziei wolności. Autor korzystał z fragmentów spomnień z książek „Niebo bez ptaków" Danuty Brzosko – Mędryk, „Pole śmierci" Andrzeja Stanisławskiego i „Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków" w opracowaniu Marty Grudzińskiej oraz relacji Jolanty Nowakowskiej – Korzeniowskiej, osadzonej jako dziecko na Majdanku.

Tym, co wyróżnia komiks „Chleb wolnościowy" spośród innych podobnych publikacji, jest połączenie walorów artystycznych z warstwą edukacyjną, która przybliża dzieje tego wyjątkowego miejsca. Komiksowi towarzyszą: krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.

Premiera komiksu odbędzie się 11 maja 2019 r. podczas Lubelskich Spotkań z Komiksem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie przy ul. Peowiaków 12 (wstęp wolny). O godz. 13 zaplanowane zostało spotkanie autorskie, a bezpośrednio po nim, o godz. 14 Paweł Piechnik poprowadzi warsztaty komiksowe.

Równolegle na ulicach Lublina oglądać można wystawę towarzyszącą wydaniu komiksu. Piętnaście plansz „Chleba wolnościowego" zostało ustawionych w różnych miejscach Lublina np. przy muzeum byłego obozu koncentracyjnego KL Majdanek, przy Zamku Lubelskim, pl. Litewskim, przy ogrodzie saskim oraz pl. Dworcowym.

Wystawa będzie udostępniana do 25 maja, a Muzeum organizuje również spacery z przewodnikiem wiodące jej trasą. 14-15 czerwca obchodzony będzie Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, planowane są spotkania z byłymi więźniami Majdanka, prezentacja filmu dokumentalnego i oprowadzanie po terenie byłego obozu.

Paweł Piechnik ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, studiował również na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2005 r. zajmuje się zawodowo komiksem, ilustracją, współtworzy filmy animowane, filmy do gier komputerowych oraz maluje murale. W 2012 r. zdobył m.in. Grand Prix za pracę Link w 23. Międzynarodowym konkursie na krótką formę komiksową na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA