fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Kibice Legii pożegnają Łupaszkę

Msza św. w łódzkiej archikatedrze, 21 bm., podczas uroczystości pogrzebowych Żołnierza Wyklętego majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
PAP, Grzegorz Michałowski
Środowiska patriotyczne i kibice z całego kraju zapowiadają udział w pogrzebie ppłk Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki".

Od trzech dni trwają uroczystości związane z pożegnaniem bohatera. Najpierw w Łodzi, a teraz w Warszawie. Pogrzeb jutro na Wojskowych Powązkach.

W czwartek i w piątek trumnę ze szczątkami ppłk Szendzielarza "Łupaszki" wystawiono w  łódzkiej katedrze, gdzie odbyło się nabożeństwo żałobne i można się było wpisać się do księgi kondolencyjnej.

Trumnę ze szczątkami Żołnierza Niezłomnego witał i żegnał dzwon „Serce Łodzi", który bije w wyjątkowych okolicznościach.

Dziś od godz. 10 do godz. 19 trumna wystawiona jest w bazylice św. Krzyża na Krakowskiem Przedmieściu w Warszawie. Wystawiono warty honorowe oraz księgę kondolencyjną.

Główne uroczystości pogrzebowe w niedzielę. O godz. 15 rozpocznie się msza pogrzebowa w kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14. Nabożeństwo odprawi biskup polowy Józef Guzdek. Weźmie w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda, szef MON Antoni Macierewicz, przedstawiciele władz.

Po mszy, ok. godz. 16 kondukt poprzedzany przez pododdział konny w barwach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich przemarszeruje na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Ppłk Zygmunt Szendzielarz spocznie w grobie na Powązkach Wojskowych, obok zmarłej w 2012 roku córki Barbary.

W niedzielnych uroczystościach swój udział zapowiedzieli licznie m.in. kibice Legii Warszawa. - Jego pogrzeb winien stać się okazją do oddania hołdu wszystkim tym, którzy oddali życie za Polskę wolną i niepodległą i z których wielu, poległych i pomordowanych, do dziś spoczywa w bezimiennych mogiłach rozsianych po całym kraju oraz za jego obecnymi granicami – napisali na portalu legioniści.com.

Kibice zapewniają, że na tę uroczystość ściągają środowiska patriotyczne i kibice z całego kraju. – Nie może na nich zabraknąć również legionistów, którym bliska jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych i którzy chcą oddać hołd niezłomnemu żołnierzowi, patriocie, jednemu z tych którzy przed laty nie chcieli się pogodzić z utratą suwerenności naszego kraju – podkreślają kibice.

Legioniści zbierają się jutro przed Centrum Handlowym Arkadia o godzinie 15, a stamtąd około 16. dołączą do konduktu, który przejdzie ulicą na Wojskowe Powązki.

Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" był jedną z wielu ofiar komunistycznej bezpieki. W czasie wojny światowej dowodził 5. Brygadą Wileńską AK, walczącą z wojskami niemieckimi i litewskimi oraz sowiecką partyzantką.

Po zakończeniu wojny nie złożył broni i wraz ze swym oddziałem podjął walkę z komunistycznym totalitaryzmem. Walczył na Pomorzu.

Został aresztowany przez UB 30 czerwca 1948 roku. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na wielokrotną karę śmierci. Wyrok został wykonany 8 lutego 1951 r. w więzieniu przy Rakowieckiej.

Szczątki Żołnierza Niezłomnego potajemnie zostały pochowane na cmentarzu powązkowskim w kwaterze "Ł". Odnalezione zostały przez zespół naukowców IPN którymi kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk. W lutym tego roku pośmiertnie„Łupaszka" został awansowany na stopień podpułkownika.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA