fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

IPN uznał go za zmarłego, dlatego nie odpowiedział za stan wojenny

Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, Wojskowa Agencja Fotograficzna
Komunistyczny gen. Michał Janiszewski, którego bliską współpracownicą była sekretarka Jarosława Kaczyńskiego, uniknął odpowiedzialności za stan wojenny.

IPN go nie oskarżył razem z innymi współtwórcami WRON i stanu wojennego, bo ten miał nie żyć.

Tyle, że gen. Janiszewski zmarł niemal dekadę później. Poseł PO Krzysztof Brejza zawiadomił o tej sprawie prokuraturę.

W 2007 roku Instytut Pamięci Narodowej zakończył śledztwo ws. stanu wojennego i WRON. W akcie oskarżenia wymieniono generałów Wojciecha Jaruzelskiego, Floriana Siwickiego, Czesława Kiszczaka, Tadeusza Tuczapskiego oraz siedem innych osób, w tym Stanisława Kanię.

Jednak IPN nie ściągał gen. Michała Janiszewskiego, współtwórcy Wojskowej Rady Odrodzenia Narodowego, który kierował m.in. Urzędem Rady Ministrów i gabinetem Wojciecha Jaruzelskiego. Gdy ten został prezydentem, a Janiszewski stanął na czele jego kancelarii.

Dlaczego tak się stało? Na 145 stronie oskarżenia widnieje informacja, że Janiszewski nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, ponieważ należy do "zmarłych członków związku przestępczego kierowanego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego: generała Tadeusza Hupałowskiego, generała Mieczysława Dębickiego, generała Michała Janiszewskiego i innych".

Tyle, że w 2007 roku Janiszewski żył. - Zmarł dopiero niemal 10 lat później w lutym 2016 roku – podaje TVN 24.pl, który opisał sprawę.

Dlaczego IPN nie oskarżył gen. Janiszewskiego?- Przyjęcie rozstrzygnięcie nie było słuszne, bowiem tenże Michał Janiszewski zmarł 3 lutego 2016 roku. Trwa teraz postępowanie służbowe, które ma na celu wyjaśnienie przyczyn powstałego uchybienia – poinformował portal prokurator Robert Janicki, z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

TVN24 dotarł do prokuratora Piotra Piątka, którego podpis znajduje się pod aktem oskarżenia przeciwko twórcom stanu wojennego.

- Ja w tej sprawie nie wykonywałem niemal żadnych czynności śledczych. To głównie mój brat, to wszystko co mam do powiedzenia – powiedział śledczy.

Jego brat to Przemysław Piątek, zastępca prokuratora generalnego w latach 2006-2007. Dziennikarzom nie udało się z nim skontaktować.

Sprawą zajmuje się poseł PO Krzysztof Brejza,który przypomina, że to gen. Michał Janiszewski był autorem nazwy „WRON", decydował o wprowadzeniu stanu wojennego.

Poseł pisał on w tej sprawie do IPN. – Przyjęte w sentencji postanowienia z 25 lipca 2007 roku rozstrzygnięcie odnoszące się do Michała Janiszewskiego(umorzenie postępowania – red.) było w stopniu oczywistym – nieprawidłowe. Bowiem tenże Michał Janiszewski zmarł w dniu 3 lutego 2016 roku – napisał w odpowiedzi do parlamentarzysty dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Zapowiedział też, że mając to na uwadze Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zarządził przeprowadzenie postępowania służbowego, które ma na celu zbadanie i wyjaśnienie powodów powstałych uchybień.

Parlamentarzysta przypomina, że współpracownicą komunistycznego generała była Barbara Skrzypek, znana szerzej jako "pani Basia" – od lat bliska współpracownica Jarosława Kaczyńskiego.

- A z kolei Antoniego Macierewicza nie odstępuje na krok "pan Kazio", również od generała Janiszewskiego – napisał Krzysztof Brejza na Twitterze.

- Twórca WRON gen. Janiszewski wyparował za czasów PiS z aktu oskarżenia ws. wprowadzenia stanu wojennego. Uznali, że zmarł. A żył jeszcze 10 lat W tej sprawie skierowałem zawiadomienie do prokuratury - zdradził parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA