fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" został pośmiertnie awansowany

IPN
MON przygotowuje uroczystości pożegnalne Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Weźmie w niej udział prezydent Andrzej Duda.

Jak informuje MON uroczystości pogrzebowe Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" odbędą się w niedzielę 24 kwietnia 2016 r. w Warszawie. Tak wynika z porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Haliną Morawską.

"W celu zapewnienia godnego pochówku i należytego uczczenia pamięci polskiego bohatera, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapewnił państwowy charakter pogrzebu oraz pokrycie wydatków związanych z wybudowaniem nagrobka. Organizacja uroczystości pogrzebowych odbędzie się na podstawie Ceremoniału Wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej  z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa w związku z udziałem w uroczystościach przedstawicieli władz państwowych" - informuje MON. Już pod koniec lutego szef resortu obrony narodowej awansował "Łupaszkę" na stopień podpułkownika.

- Z informacji otrzymanej z Kancelarii Prezydenta wynika, że uroczystościach pożegnalnych weźmie udział prezydent Andrzej Duda - mówi rp.pl. Wojciech Łuczak, prezes szczecińskiej Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Z Kancelarii Prezydenta otrzymaliśmy potwierdzenie tej informacji.

Msza żałobna pod przewodnictwem Biskupa Polowego Józefa Guzdka rozpocznie się o godzinie 15 w kościele pw. Św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14. Około godziny 16 kondukt poprzedzi pododdział konny  w barwach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, po czym nastąpi przemarsz uczestników na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Ppłk Zygmunt Szendzielarz spocznie w grobie na Powązkach Wojskowych, obok zmarłej w 2012 r. córki Barbary. - W miejscu tym wybudowany zostanie pomnik dowódcy - mówi nam Wojciech Łuczak.

We wtorek w Łodzi szczątki mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka wraz z pełnym umundurowaniem oficerskim Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich i szablą złożono w trumnie.

Przed ceremonią w Warszawie odbędą się uroczystości w Łodzi. 21 kwietnia ulicą Piotrkowską w oprawie wojskowej przejdzie kondukt żałobny do Archikatedry Łódzkiej, gdzie o godz. 19 rozpocznie się msza. Dzień później zostanie wystawiona trumna, przy której będą czuwać warty złożone z żołnierzy i harcerzy. Będzie można wpisywać się do dwóch ksiąg kondolencyjnych. 22 kwietnia w salach Duszpasterstwa Akademickiego "Piątka" o godz. 17.30 zaplanowano spotkanie z rodziną ppłk. "Łupaszki".

Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" był jedną z wielu ofiar komunistycznej bezpieki. W czasie wojny światowej dowodził 5. Brygadą Wileńską AK, walczącą z wojskami niemieckimi i litewskimi oraz sowiecką partyzantką. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową na Pomorzu. Został aresztowany przez UB 30 czerwca 1948 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na wielokrotną karę śmierci. Wyrok został wykonany 8 lutego 1951 r. w więzieniu przy Rakowieckiej. Jego szczątki potajemnie zostały pochowane na cmentarzu powązkowskim w kwaterze "Ł". Szczątki "Łupaszki" zostały odnalezione przez zespół naukowców IPN, którymi kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk. Identyfikacja została oparta o badania DNA.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA