fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Od wieszcza po marszałka

Schody do kościoła św. Antoniego we Lwowie
Wyremontowane schody do kościoła św. Antoniego we Lwowie
fot. Instytut Polonika
W tym roku Instytut Polonika, który zajmuje się odnawianiem zabytków poza Polską, ma do dyspozycji ponad 10,3 mln zł, więcej niż rok wcześniej.

Na liście zabytków, które zostaną odrestaurowane, są m.in. groby zlokalizowane w tzw. Panteonie Polskiej Emigracji na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency pod Paryżem. Znajdują się tam miejsca pochówków polskich polityków, działaczy społecznych, naukowców, ludzi kultury. W związku z tym, że mamy Rok Norwidowski, oczyszczony zostanie nagrobek Cypriana Kamila Norwida, który spoczął pod Paryżem w zbiorowej mogile.

Kontynuowane będą też prace przy grobie rodziny Adama Mickiewicza, którego prochy zostały przeniesione w 1890 r. na Wawel. Przeprowadzono już renowację popękanej kamiennej steli z rzeźbą odzwierciedlającą maskę pośmiertną poety. Płaskorzeźba z brązu została oczyszczona z czarnych nawarstwień, zabezpieczona przed korozją i zamontowana na nowo. Teraz trwa remont pola grobowego.

W poprzednich latach we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji odrestaurowano m.in. grób rodziny Makowskich oraz Olgi Boznańskiej. W nagrobku malarki wymieniono zniszczoną stelę z inskrypcją.

Prace konserwatorskie objęły też nagrobki: Bronisława Piłsudskiego oraz Heleny i Alfreda Paderewskich. Co ciekawe, podczas prac przy tym ostatnim nie został uszkodzony rosnący przy nagrobku krzak dzikiej róży. Roślina została tam przywieziona przez wybitnego pianistę Ignacego Jana Paderewskiego z rodzinnego domu i zasadzona po śmierci syna Alfreda.

Zakończony został wart 1,6 mln zł remont kaplicy Krzyżanowskich
Instytut Polonika

Z kolei w litewskim kościele pw. św. Kazimierza w Powiewiórce, gdzie 15 grudnia 1867 r. ochrzczony został przyszły marszałek Polski Józef Piłsudski, w poprzednim roku odrestaurowano zabytkowe schody. W tym zaś na tej świątyni zostanie wymieniony dach. Prace te zostaną sfinansowane przez Instytut Polonika.

W 2020 r. instytucja ta miała do dyspozycji 8,4 mln zł, w tym roku to kwota ok. 10,3 mln zł. Instytut finansuje prace związane z konserwacją zabytków związanych z historią Polski, m.in. w USA, Francji, na Ukrainie, Litwie, Mołdawii, Gruzji, ale też w Zambii.

– Warto podkreślić zaawansowanie naszych działań m.in. we Lwowie. Już możemy pochwalić się ukończonymi na przełomie roku pracami przy schodach do kościoła św. Antoniego wraz z rokokową rzeźbą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej – Immaculaty oraz odrestaurowanymi rzeźbami i złoconą monstrancją, które wieńczą kościół podominikański – podkreśla Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Instytutu Polonika.

W lwowskiej katedrze łacińskiej trwają zaś prace przy malowidłach ściennych Stanisława Stroińskiego. Odnawiane są też nagrobki na cmentarzu Łyczakowskim. W poprzednim roku zakończony został wart 1,6 mln zł remont kaplicy Krzyżanowskich, a obecnie zaawansowane są prace nad monumentalną, największą na cmentarzu, kilkukondygnacyjną kaplicą Barczewskich.

Instytut kontynuuje też prace na cmentarzu Bazyliańskim w Krzemieńcu, w kaplicy Sieniawskich w Brzeżanach oraz przygotowuje się do nowych projektów konserwatorskich na cmentarzach w Czerniowcach na Ukrainie i w Rydze na Łotwie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA