Debata o Rosji i Katyniu

4 kwietnia o godz. 18 w Bibliotece im. J. Kurtyki przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie odbędzie się debata “Relacje polsko - rosyjskie a pamięć o Zbrodni Katyńskiej”.

Aktualizacja: 02.04.2019 13:03 Publikacja: 02.04.2019 10:45

Debata o Rosji i Katyniu

Foto: Muzeum Katyńskie

Podczas debaty odbędzie się także promocja wydanej w USA przez Fundację im. Janusza Kurtyki oraz Carolina Academic Press książki prof. Tadeusza Wolszy "Dotyk Katynia" (ang. "Encounter with Katyń"), publikacji, która zwyciężyła w I edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki 2017 roku.

Zaproszeni goście, którymi oprócz prof. Tadeusza Wolszy będą prof. dr hab. Wojciech Materski (PAN), dr Witold Wasilewski (IPN) oraz prowadzący dyskusję dr Maciej Wyrwa (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia) zajmą się przede wszystkim rolą pamięci o Zbrodni Katyńskiej w stosunkach polsko-rosyjskich. W debacie poruszone zostaną także kwestia losów świadków tego wydarzenia oraz zagadnienie upamiętnienia Katynia w Polsce i Rosji i jego miejsca w polityce historycznej obu krajów.

Spotkanie stanowi część projektu "Historia, prawda, teraźniejszość. Jak prowadzić stosunki międzynarodowe w kontekście przeszłości?". Składa się nań cykl debat, mających na celu zidentyfikowanie i zdiagnozowanie głównych zagadnień związanych ze stosunkami międzynarodowymi w kontekście różnie interpretowanej przeszłości, opracowanie konkretnych recept w tym zakresie oraz utrwalenie zgromadzonych wniosków w formie publikacji książkowej.

Miejsce, dyskusja i cały cykl powstają w ramach projektu "Klaster Pozarządowy dla Rzeczypospolitej - na styku nauki, kultury i edukacji obywatelskiej. Nowe miejsce debaty o Polsce". Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Więcej informacji o spotkaniu na stronie www.fundacjakurtyki.pl

"Rzeczpospolita" ma patronat nad wydarzeniem.

Historia
Śledczy bada zbrodnię wojenną Wehrmachtu w Łaskarzewie
Historia
Niemcy oddają depozyty więźniów zatrzymanych w czasie powstania warszawskiego
Historia
Kto mordował Żydów w miejscowości Tuczyn
Historia
Polacy odnawiają zabytki za granicą. Nie tylko w Ukrainie
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą