„Naszym celem jest stworzenie portalu internetowego, będącego bazą danych o ofiarach komunizmu. Portal będzie systematycznie rozbudowywany, nowe sylwetki zamieszczać będziemy także na naszych profilach w mediach społecznościowych. Jeśli uda nam się zgromadzić więcej środków, niż potrzebujemy na budowę portalu, wykorzystamy je na zdobycie wiedzy o ofiarach (kwerendy, tłumaczenia)" – tak inicjatywę opisują organizatorzy akcji, wśród których jest dr Łukasz Kamiński, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, były prezes IPN.

Przypomina on, że „wymazanie pamięci o ofiarach było celem systemów totalitarnych". Teraz można przywrócić pamięć o nich i przezwyciężyć część dziedzictwa komunizmu.

Organizatorzy zakładają, że portal będzie prowadzony w języku angielskim. Wokół tego projektu skupili się organizatorzy akcji #100Victims, m.in. miłośnicy historii i studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy przez sto dni od 7 listopada 2017 r. w mediach społecznościowych prezentowali sylwetki ofiar komunizmu. W ten sposób symbolicznie przypomnieli o 100 milionach ofiar „jedna za każdy milion i jedna na każdy rok od rewolucji bolszewickiej". Prezentowali osoby pochodzące ze wszystkich stron świata (z 48 krajów, m.in. ZSRR, Chin, Grecji), które straciły życie w różnych okresach. Pokazywali ofiary mordów politycznych, zmarłych w wyniku głodu, ale też zabitych podczas protestów i prób ucieczek za żelazną kurtynę, ofiary zamachów organizowanych przez komunistyczne organizacje terrorystyczne.

Akcja #100Victims odniosła sukces, bowiem w ciągu 100 dni sylwetki ofiar zostały wyświetlone ponad milion razy. Największe zainteresowanie internautów wzbudziła postać por. pilot Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety zamordowanej przez sowiecką bezpiekę w Katyniu. Anglojęzyczny biogram Lewandowskiej został wyświetlony 87 tysięcy razy. Olbrzymie zainteresowanie wzbudziła też grafika symbolizująca miliony ofiar głodu w komunistycznych Chinach. Jednak jak podkreślają autorzy akcji, większość ofiar komunizmu do dzisiaj pozostaje anonimowa.

Zbiórka na uruchomienie portalu prowadzona jest na stronie polakpotrafi.pl.