fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Mural na szkole w Warszawie przypomni o wolnych elekcjach

Obraz Jana Matejki przedstawiający elekcję.
Wikipedia
Na budynku podstawówki z warszawskiej Woli powstanie mural przypominający, że w tym miejscu przed laty odbywała się wolna elekcja.

Mural przypominający wolne elekcje I Rzeczypospolitej powstanie na ścianie Szkoły Podstawowej nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Elekcyjnej 21/23. W pierwszej połowie roku ogłoszony zostanie konkurs na projekt malowidła dla uczniów pobliskich szkół, realizacja ma nastąpić w drugiej części roku.

Przy ulicy Elekcyjnej powstanie mural przypominający historię związaną z wyborem nowego monarchy w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Trwają przygotowania do ogłoszenia konkursu na projekt malowidła. Udział w nim mają wziąć uczniowie z okolicznych szkół, a sam mural ma powstać na ścianach budynku. – Przede wszystkim chcemy zobaczyć, jak uczniowie postrzegają te wydarzenia historyczne. Następnie specjalnie wybrana komisja konkursowa wyłoni najciekawszą koncepcję – informuje burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski. Realizacja projektu powinna nastąpić w drugiej połowie tego roku, po wcześniejszej termomodernizacji placówki.

Mural ma przedstawiać szlachtę podążającą na pole elekcyjne. – Pewna podwarszawska wieś od końca XVI wieku zapisała się na stałe jako miejsce, w której odbywały się wolne elekcje – przypomina Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępczyni burmistrza. – Najczęściej to tutaj na Wolę, w trybie pospolitego ruszenia, zjeżdżała się polska szlachta, aby wybrać nowego monarchę. Wyboru dokonywano w okolicy dzisiejszego Młynowa – dodaje. Na terenach wsi Wielka Wola odbyło się łącznie 10 z 12 elekcji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA