fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

MSWiA nie przyznało dotacji organizatorom 70 rocznicy akcji "Wisła"

Fotorzepa, Łukasz Solski
MSWiA nie dofinansuje obchodów 70. rocznicy deportacji ludności cywilnej, które organizują środowiska ukraińskie.

Chodzi o ok. 60 tys. zł, które m.in. Związek Ukraińców w Polsce chciał przeznaczyć na organizację wydarzeń związanych z rocznicą akcji „Wisła", w wyniku której przesiedlono w różne regiony Ukraińców zamieszkujących pod koniec lat 40. południowo-wschodnie województwa. Operacja dotknęła 140–180 tys. osób.

O pieniądze z MSWiA ubiegały się Związek Ukraińców w Polsce, Towarzystwo na rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej oraz Towarzystwo Łemków z Legnicy. – Odmowę otrzymaliśmy w grudniu. Złożyliśmy odwołanie, ale nic to nie dało. Pieniędzy nie otrzymaliśmy. Ministerstwo nie uzasadniło swojej decyzji – mówi nam Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

W takiej sytuacji Związek i Komitet Honorowy obchodów, w którego skład weszły m.in. Danuta Kuroń i Krystyna Zachwatowicz-Wajda, zorganizował publiczną zbiórkę. W ciągu dwóch tygodni udało się zebrać ponad 20 tys. zł.

Piotr Tyma przypomina, że Związek organizuje podobne uroczystości co pięć lat. Od 1989 r. zawsze miały one wsparcie budżetu państwa.

Członkowie komitetu uważają, że decyzja MSWiA jest niezgodna z ideałami demokratycznej Polski. „Po 1989 r. akcja »Wisła« stała się jednym z kluczowym wydarzeń historycznych, wokół którego budowano dialog polsko-ukraiński. Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście wieloletnie działania Jerzego Giedroycia i ludzi skupionych wokół »Kultury«, a także Jacka Kuronia" – napisali na swojej stronie internetowej. Przypominają o wspólnym oświadczeniu w 60. rocznicę akcji sygnowanym przez prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenkę.

W jaki sposób Ukraińcy chcą uczcić rocznicę? Pod koniec kwietnia – w rocznicę rozpoczęcia akcji „Wisła" – w Przemyślu będą m.in. warsztaty i imprezy edukacyjno-kulturalne. W połowie lipca w Ełku odbędzie się konferencja naukowa dotycząca przesiedleń, a w pobliskim Chrzanowie (gdzie powstała po wojnie cerkiew greckokatolicka) – uroczystości religijne. 16 września uroczystości odbędą się w Jaworznie, gdzie był obóz pracy, do którego zsyłano Ukraińców.

Środowiska ukraińskie apelują także do policji o ochronę uroczystości. Przypominają, że w poprzednim roku w Przemyślu zaatakowana została procesja greckokatolicka. O incydentach antyukraińskich poinformowała właśnie ABW.

„Rzeczpospolita" zapytała MSWiA o to, czy policja zapewni ochronę uroczystościom, a także o powody odmowy wsparcia finansowego. Odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Resort przypomniał natomiast, że w budżecie państwa na 2017 r. przewidziana została kwota 16,4 mln zł na wspieranie mniejszości narodowych (o ok. 900 tys. zł więcej niż w 2016 r.). Ukraińska mniejszość ma otrzymać 2,1 mln zł, a łemkowska – 2 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA