Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

Nawet 75 tys. biegaczy weźmie dziś udział w biegu „Tropem Wilczym". Będzie on zorganizowany w ponad 370 miejscowościach nie tylko w Polsce.

Aktualizacja: 01.03.2020 06:43 Publikacja: 01.03.2020 06:28

W poprzednim biegu „Tropem Wilczym" w całej Polsce wzięło udział ok. 75 tys. osób. W tym roku organi

W poprzednim biegu „Tropem Wilczym" w całej Polsce wzięło udział ok. 75 tys. osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się podobnej frekwencji.

Foto: materiały prasowe

W niedzielę już po raz dziesiąty obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednym z elementów obchodów będzie bieg Tropem Wilczym.

Jest on organizowany od 2013 roku. Wówczas to grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego.

Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji do Parku Skaryszewskiego w Warszawie. Pobiegło wówczas 1500 osób.

Od 2015 roku impreza ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry, który nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Dodatkowo, każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje. Zwykle są to biegi również na dłuższych dystansach.

Tegoroczna edycja odbędzie się w ponad 370 miastach, nie tylko w Polsce, ale też w różnych miejscach na świecie. Weźmie w niej udział ok. 75 tys. biegaczy.

Pobiegnie wojsko z polskich garnizonów oraz żołnierze różnych narodowości we wszystkich misjach sojuszniczych, gdzie stacjonują Polacy. W Mińsku Mazowieckim swój udział zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

W Warszawie bieg odbędzie się na Fortach Bema. O godz. 10 wystartują biegacze na dystansie 10 kilometrów. Przewidziany jest też dystans dla najmłodszych na 196,3 metra, wspólne biesiadowanie przy wojskowej grochówce, śpiewanie znanych piosenek z żołnierskich śpiewników i rockowa muzyczna oprawa z głośników i na żywo.

W południe wystartuje bieg główny na 1963 metry. Ten dystans właśnie o 12. „ruszy" też w pozostałych ponad 370-ciu miejscach na świecie. Ostatnim akcentem warszawskiej imprezy będzie bieg na dystansie 5 km. Rozpocznie się o godz. 14.

- Ważnym elementem projektu jest zbiórka krwi organizowana przez bieg w partnerstwie z Narodowym Centrum Krwi. Krew można oddawać we wszystkich regionalnych stacjach krwiodawstwa na terenie całej Polski od 24 lutego do 6 marca na hasło "Tropem wilczym" - mówią organizatorzy.

W wielu miasteczkach biegowych swoje przystanki będą miały mobilne stacje poboru krwi. W Warszawie będzie stał on na Forcie Bema w godz. 10-15.

- Bieg Tropem Wilczym jest nie tylko wielkim społecznym porywem wspólnotowego Polskich Bohaterów ale też wielką transfuzją dla potrzebujących krwi Polaków – podkreślają organizatorzy imprezy.

W 2019 roku w biegach „Tropem Wilczym" wzięło udział ok. 75 tys. uczestników z 365 miast: w tym sześciu zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również wojskowi z USA, Węgier, Danii, Ukrainy.

W niedzielę już po raz dziesiąty obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednym z elementów obchodów będzie bieg Tropem Wilczym.

Jest on organizowany od 2013 roku. Wówczas to grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia
Śledczy bada zbrodnię wojenną Wehrmachtu w Łaskarzewie
Historia
Niemcy oddają depozyty więźniów zatrzymanych w czasie powstania warszawskiego
Historia
Kto mordował Żydów w miejscowości Tuczyn
Historia
Polacy odnawiają zabytki za granicą. Nie tylko w Ukrainie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą