To początek współpracy między Instytutem Pileckiego i niemieckim Bundesarchiv. Podpisanie umowy poprzedziły negocjacje prowadzone przez m.in ministerstwo kultury a Ministerstwem ds. Kultury i Mediów RFN.

- Zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej nie należy traktować wyłącznie w kategoriach upamiętnień i uroczystości. To również okazja i obowiązek podjęcia wysiłku zrozumienia II wojny światowej. Pamięć historyczna bez dostępu do archiwów ulega erozji, jest podatna na manipulacje, tym bardziej, że na naszych oczach odchodzi ostatnie pokolenie pamiętające wojnę – informuje inicjatorka podpisania umowy, wiceminister prof. Magdalena Gawin.

– Trwają prace przygotowawcze do uruchomienia dalszego procesu digitalizacji, największej, jaka kiedykolwiek była realizowana poza granicami naszego kraju – komentuje Hanna Radziejowska pełnomocnik ds. współpracy polsko-niemieckiej, która zajmuje się przygotowaniami do powołania oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie.

7 marca Instytut Pileckiego podczas konferencji prasowej zaprezentuje szczegółowe informacje o współpracy z Bundesarchiv.

Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą, która została powołana, aby prowadzić międzynarodowe badania nad historią XX wieku, upowszechniać historię Polski i regionu oraz stworzyć skomasowane archiwum cyfrowe, gromadzące dokumenty z archiwów polskich i zagranicznych.