Remont domu Niemena i mozaiki Mehoffera

Instytut POLONIKA wyda w tym roku ok. 6 mln zł na renowację polskich zabytków, które znajdują się w innych krajach.

Aktualizacja: 20.02.2019 20:54 Publikacja: 20.02.2019 18:33

Remont domu Niemena i mozaiki Mehoffera

Foto: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0/Daniel Baránek)

Kontynuowane będą prace na Cmentarzu Łyczakowskim i w licznych świątyniach, m.in. na Ukrainie, związanych z polską historią i kulturą. Z budżetu państwa finansowane będą także prace konserwatorskie wyjątkowych dzieł sztuki wykonanych przez polskich artystów. W planach jest też m.in. remont domu rodzinnego Czesława Niemena na Białorusi. O zamierzeniach związanych z odnowieniem drewnianego domu w Starych Wasiliszkach, w którym przez 19 lat mieszkał Czesław J. Wydrzycki, bardziej znany jako Czesław Niemen, poinformowała „Rzeczpospolitą" Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA. Planowane jest remont strychu oraz dachu, który pokryty jest teraz eternitem. Przed laty budynek, w którym młodość spędził artysta, był kryty gontem.

Zdaniem Doroty Janiszewskiej-Jakubiak być może prace zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku. Od kilku lat w budynku działa muzeum Niemena, które jest odwiedzane przez miłośników jego talentu.

Na liście projektów, które wspiera Instytut POLONIKA, jest m.in. renowacja sklepienia nawy głównej kościoła pojezuickiego we Lwowie, obecnie greckokatolickiej cerkwi garnizonowej pw. św. Piotra i Pawła.

– Renowacji zostaną poddane freski autorstwa Franciszka i Sebastiana Ecksteinów – mówi dyrektor Janiszewska-Jakubiak. I dodaje, że prace w tym miejscu są wyjątkowo trudne. Po II wojnie światowej w obiekcie tym znajdował się bowiem magazyn książek i czasopism. Składowano w nim nieprzekazaną do Polski część zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Aby zabezpieczyć znajdujące się w kościele książki przed wilgocią, w różnych miejscach świątyni usypywano pryzmy soli, która miała chłonąć wodę. – Dlatego ściany świątyni są zasolone – dodaje dyrektor Instytutu.

Prowadzone będą również prace konserwatorskie mozaiki w kopule prezbiterium lwowskiej katedry ormiańskiej, których autorem jest Józef Mehoffer.

Z kolei w katedrze lwowskiej obecnie trwają przygotowania do renowacji głównego instrumentu organowego wraz z prospektem, chórem oraz znajdującymi się ponad nim na sklepieniu malowidłami Stanisława Stroińskiego.

Dzięki porozumieniu z 2008 roku zawartemu przez Ministerstwo Kultury z miejskim konserwatorem zabytków we Lwowie trwają prace konserwatorskie kolejnych kamiennych nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim. W ostatnich latach poddano renowacji ponad sto nagrobków. W tym roku Instytut planuje odnowienie kaplicy Krzyżanowskich.

Zaangażował się on również w prace konserwatorskie kamiennego fryzu na elewacji kolegiaty św. Wawrzyńca w Żółkwi. Ozdobiony postaciami rycerzy i świętych fryz projektu hetmana Stanisława Żółkiewskiego nawiązuje do zwycięskiej bitwy pod Kłuszynem.

Niezwykle ciekawie wyglądają prace prowadzone w Gruzji. W Bibliotece Parlamentu Gruzji w Tbilisi odnawiane są malowidła Henryka Hryniewskiego, malarza, architekta, badacza zabytków Gruzji. Ten potomek zesłańców został zamordowany przez komunistów w trakcie czystek w 1937 roku. – W odnowionym pomieszczeniu powstała polska biblioteka, w której znajdują się książki dotyczące historii sztuki – dodaje dyrektor Instytutu.

Placówka ta we współpracy z Narodową Agencją Dziedzictwa Kulturowego Gruzji prowadzi też badania nad polskim dziedzictwem w tym kraju.

Z kolei w Turcji Instytut zaangażował się w odnowienie muzeum Dom Cioci Zosi w Adampolu, a także konserwację tablic umieszczonych na ścianie muzeum Adama Mickiewicza w Stambule.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Historia
Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby termojądrowej, który pracował z Oppenheimerem
Historia
Nie tylko Barents. Słynni holenderscy żeglarze i ich odkrycia
Historia
Jezus – największa zagadka Biblii
Historia
„A więc Bóg nie istnieje”. Dlaczego Kazimierz Łyszczyński został skazany na śmierć
Historia
Tadeusz Sendzimir: polski Edison metalurgii