IPN zbada przymusowe deportacje na wschód

81 lat temu rozpoczęły się wywózki Polaków do Związku Sowieckiego. Pion śledczy IPN bada okoliczności tej zbrodni przeciwko ludzkości.

Aktualizacja: 10.02.2021 22:16 Publikacja: 10.02.2021 19:02

IPN zbada przymusowe deportacje na wschód

Foto: fot. Instytut Pamięci Narodowej

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir przeprowadzona przez NKWD. Jak przypomina IPN, wiele osób umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. W środę odbyły się skromne uroczystości przypominające te wydarzenia.

Prokurator IPN prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznych, polegających na zabójstwach oraz masowych aresztowaniach i deportacji osób narodowości polskiej w latach 1939–1941. Postępowanie dotyczy osób wywiezionych na wschód z dawnego województwa wołyńskiego.

Prokuratura przypomina, że pierwsza deportacja objęła osadników (zarówno wojskowych, jak i cywilnych) oraz leśników. Druga przeprowadzona została 13 kwietnia 1940 r. i dotknęła rodziny jeńców wojennych z trzech obozów specjalnych: Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, a także rodziny więźniów politycznych z więzień Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. Deportacją tą objęto również rodziny wojskowych zbiegłych za granicę. Ostatnia deportacja rozpoczęła się 29 czerwca 1940 r. i dotyczyła uciekinierów z terenów polskich okupowanych przez Niemców.

Śledztwo obejmuje też przymusowe przesiedlenia obywateli polskich zamieszkałych w osiemsetmetrowej tzw. strefie przygranicznej.

„W oparciu o dotychczas uzyskany materiał dowodowy można przyjąć, iż łączna liczba obywateli polskich objętych tymi deportacjami, do więzień i obozów położonych na terenie ZSRR, wyniosła nie mniej niż 300 tys. osób" – podaje prokuratura. Teraz śledczy ustalają pełną listę deportowanych, przesłuchują też bliskich ofiar.

Niezależnie od tego pion śledczy IPN bada też okoliczności innych deportacji na wschód. Osobne postępowanie dotyczy pozbawienia wolności przez NKWD od lipca 1944 r. do maja 1945 r. w województwie lubelskim i Sokołowie Podlaskim około 7 tys. żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, których następnie deportowano do Związku Sowieckiego. Tam zmarło co najmniej kilkaset osób.

Historia
Pomogliśmy im odejść z honorem. Powstanie w getcie warszawskim
Historia
Jan Karski: nietypowy polski bohater
Historia
Yasukuni: świątynia sprawców i ofiar
Historia
„Paszporty życia”. Dyplomatyczna szansa na przetrwanie Holokaustu
Historia
Naruszony spokój faraonów. Jak plądrowano grobowce w Egipcie