W sierpniu w rocznicę bitwy pod Falaise we Francji odbędzie się ceremonia przywrócenia imienia i nazwiska na grobie żołnierza generała Stanisława Maczka. Tabliczka zostanie umieszczona w miejscu pochówku dotychczas nieznanego żołnierza, znajdującego się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie we Francji.

Z ustaleń Ministerstwa Kultury wynika, że kryje on szczątki kaprala Ryszarda Chaniewskiego z 1. Dywizji Pancernej. Pracownicy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych zakończyli badania dokumentów pozyskanych z archiwum Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów, Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. Sikorskiego. Ministerstwo otrzymało też pomoc od Adriana Pohla, Polaka mieszkającego w Belgii.

Identyfikacja kaprala została zrealizowana w ramach ministerialnego projektu „Zaginieni, ale nie zapomniani żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie".

Ryszard Chaniewski urodził się 19 stycznia 1913 r. w Białymstoku. W 1934 r. został powołany do wojska, dostał przydział do 4. Batalionu Pancernego, gdzie ukończył kurs samochodowy, a 7 września 1935 r. szkołę podoficerską. 10 września 1936 r. awansował na kaprala. Przed II wojną światową mieszkał w Grodnie. Nie wziął udziału w wojnie obronnej 1939 r., ale zaraz po niej uciekł do Francji i 25 listopada 1939 r. został wcielony do 1. Pułku Czołgów stacjonującego w Coetquidan. 23 czerwca 1940 r. został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. W 1944 r. służył w 2. Pułku Pancernym wchodzącym w skład 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Poległ 8 sierpnia 1944 r. w Normandii, był wtedy kierowcą czołgu. Na początku został pochowany w La Blanche Herbe, skąd jego szczątki, jako bezimiennego żołnierza Wojska Polskiego, przeniesiono na Polski Cmentarz Wojenny w Langannerie. Co ciekawe, brat Ryszarda podporucznik Henryk Chaniewski w 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej. Trafił do obozu w Kozielsku, został zamordowany przez Sowietów w Katyniu wiosną 1940 r.

Do tej pory w ramach tego projektu pracownicy ministerstwa zidentyfikowali m.in. pilotów porucznika Tadeusza Stabrowskiego z 308. dywizjonu Polskich Sił Powietrznych spoczywającego we Le Crotoy we Francji, porucznika Mikołaja Kirkilewicza z 300. dywizjonu pochowanego w Lommel w Belgii, plutonowego Walentego Sieczka z 300. dywizjonu spoczywającego na brytyjskim cmentarzu Jonkerbos w Nijmegen w Holandii oraz dragona Jana Skulinca z 10. Pułku Dragonów pochowanego w Bayeux w Normandii. W marcu zostanie ogłoszona kolejna identyfikacja, tym razem spoczywającego we Francji pilota z 316. dywizjonu.