fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Szansa na muzeum w Ossowie

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie
Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Kilkadziesiąt samorządów zorganizuje 15 sierpnia uroczystości rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

Władze miejskie podwarszawskiego Wołomina planują zorganizowanie 15 sierpnia 2020 r. w Ossowie „ogólnokrajowych obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej". Udział w komitecie organizacyjnym zadeklarowało już ponad 20 samorządów, m.in. województwo mazowieckie, województwo lubelskie, prezydenci miast Warszawa, Włocławek, Biała Podlaska, Białystok, Płock, a także Związek Miast Polskich.

Wołomińscy samorządowcy złożyli też do Kancelarii Prezydenta wniosek o objęcie przez prezydenta RP honorowego przewodniczenia Samorządowemu Komitetowi na rzecz Upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Pomysłodawczynią jest burmistrz Elżbieta Radwan, która zapewnia, że jest to inicjatywa ponadpartyjna, a jej celem jest zgromadzenie w Ossowie samorządów, których historia dotyka walk prowadzonych z bolszewikami w 1920 r. Samorządowcy mają też nadzieję, że zostanie przełamany impas w sprawie budowy tego muzeum. Bo o jego powstaniu mówi się co najmniej od dwóch lat. I ciągle nie ma pewności, kiedy będzie gotowe.

Projekt kompleksu memorialnego w Ossowie został wybrany do realizacji w tzw. konkursie idei już latem 2017 r. i szef resortu obrony Antoni Macierewicz ogłosił to 15 sierpnia tamtego roku. Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz w piśmie skierowanym kilka tygodni temu do wołomińskiego samorządu przyznał, że opóźnienie jest konsekwencją „rozbieżności pomiędzy szacowaną w 2017 r. wartością zadania a kwotą zabezpieczoną na ten cel w budżecie MON".

W sierpniu Muzeum Wojska Polskiego zawarło umowę ze Stołecznym Zarządem Infrastruktury na wykonanie czynności zastępstwa inwestycyjnego. W październiku ogłoszono przetarg nieograniczony na opracowanie „aktualizacji programu inwestycji oraz wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej". Jak zapewnia wiceminister Skurkiewicz, jego wyniki będą znane jeszcze w styczniu.

Niedawno została uregulowana kwestia własności działek, na których powstanie inwestycja, część z nich należy do gminy, część do kościoła. Jednocześnie autor koncepcji, architekt Czesław Bielecki, zadeklarował przekazanie w formie umowy darowizny projektu, który powstanie na działkach samorządowych – obejmuje on m.in. amfiteatr, Ogród Pamięci.

Wedle projektu przygotowanego przez pracownię Czesława Bieleckiego na całość założenia architektonicznego mają się składać dwa zespoły obiektów. Tworzy je muzeum na wzgórzu górującym nad polem bitwy z trybunami. Pomiędzy dwoma Masztami Stulecia zaplanowana jest Aleja Zwycięstwa prowadząca na zadaszony taras. Z planów wynika, że drugą częścią kompleksu memorialnego ma być otoczony murem Ogród Pamięci Poległych z 600 obeliskami oraz ołtarz polowy lub scena z amfiteatralnym placem. Za pierwszą część inwestycji odpowiada resort obrony, za drugą wołomiński samorząd.

Jak ustaliliśmy, z czasem projekt ewoluował. Muzeum zaplanowane jest na wzgórzu w całości należącym do Skarbu Państwa. Wygląda na to, że na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej muzeum nie będzie, ale być może będą już wtedy budowane jego części.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA