fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Odtajniono teczki agentów wywiadu

Fotorzepa, Michał Sadowski
Na wniosek ABW i Agencji Wywiadu odtajnione zostały dotąd tajne dokumenty znajdujące się w zbiorze zastrzeżonym IPN.

W grupie tej znalazły się m.in. teczki znanych oficerów wywiadu z byłego Departamentu I MSW m.in. Wojciecha Czerniaka, Mariana Zacharskiego, Bogdana Libery, Piotra Wrońskiego, Henryka Bosaka, Janusza Luksa, Aleksandra Makowskiego, Andrzeja Derlatki, Sławomira Petelickiego czy Eligiusza Naszkowskiego.

O zmniejszeniu w 2015 r. tak zwanego zbioru zastrzeżonego o 6 819 jednostek archiwalnych poinformowała Agnieszka Sopińska – Jaremczak, rzeczniczka IPN.

W dotychczasowej historii Instytutu to największa liczba jednostek, które trafiły do ogólnodostępnej części archiwum IPN. Wnioski o uchylenie zastrzeżenia poszczególnych materiałów kierowały do prezesa IPN przede wszystkim Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (4 381 dokumentów) i Agencja Wywiadu (2 411 tzw. jednostek archiwalnych).

- Dla historyków badających najnowsze dzieje Polski dokumenty te mogą stanowić nieocenione źródło informacji – uważa prezes IPN dr Łukasz Kamiński.

Ogółem w latach 2011-1015 zbiór zastrzeżony opuściło 10 692 jednostek archiwalnych. Obecnie – jak informuje IPN - zbiór zastrzeżony liczy 417 metrów długości. W najbliższych tygodniach ma się zmniejszyć poniżej 400 metrów.

– Od dawna wychodziłem z założenia, że utrzymywanie zbioru zastrzeżonego nie ma żadnego uzasadnienia. Mam nadzieję, że wkrótce ten zbiór w ogóle zostanie zlikwidowany – dodaje dr Paweł Ukielski, wiceprezes IPN.

W zbiorze zastrzeżonym znajdują się archiwalia przekazane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencję Wywiadu (wcześniej UOP), Straż Graniczną oraz Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego (wcześniej WSI). Są to zarówno teczki np. operacyjne i osobowe jak również dokumentacja w postaci kart z kartotek operacyjnych oraz różnorodnych dzienników ewidencyjnych. W zbiorze tym znajduje się ponadto 655 taśm magnetycznych zawierających bazy danych Służby Bezpieczeństwa z lat 80.

Zobacz także:

Afera podsłuchowa: Inwigilowały dwie grupy

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA