Cmentarz Orląt odzyska blask

Do listopada 2018 r. potrwa generalny remont lwowskiej nekropolii. Na razie bez rozgłosu powróciły na nią dwa lwy.

Aktualizacja: 07.01.2016 21:29 Publikacja: 06.01.2016 18:01

Kamienne lwy Sowieci usunęli w latach 70. XX w. Teraz znów stoją przy łuku chwały

Kamienne lwy Sowieci usunęli w latach 70. XX w. Teraz znów stoją przy łuku chwały

Foto: materiały prasowe

– Remont generalny zostanie przeprowadzony w kilku etapach, powinien się zakończyć na 100. rocznicę odzyskania niepodległości – mówi nam prof. Andrzej K. Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W tym czasie zostaną odnowione alejki cmentarne, ale także nagrobki.

– W tym roku przeprowadziliśmy już remont kaplicy i katakumb na Cmentarzu Orląt – dodaje prof. Kunert.

Być może uda się także odnowić kwaterę znajdującą się na tzw. Górce Powstańczej na sąsiednim Cmentarzu Łyczakowskim. Znajdują się tam groby ok. 300 powstańców listopadowych. W planach jest też renowacja – chociaż nie został jeszcze określony jej termin – grobu jednego z najbardziej znanych powstańców Konstantego Juliana Ordona.

W grudniu bez wielkiego rozgłosu na Cmentarz Orląt powróciły monumentalne lwy. Stanęły przy łuku chwały. W latach 70. usunęły je stamtąd władze sowieckie – jeden z nich został potem ustawiony przy drodze z Lwowa na Tarnopol, drugi w pobliżu szpitala psychiatrycznego. Polska sfinansowała wykonanie replik tych figur (zastąpią oryginały, które wróciły do Lwowa).

Lwy opierają się na tarczach herbowych Lwowa i Rzeczypospolitej, na których były odciśnięte zawołania „Zawsze wierny" oraz „Tobie, Polsko". Komuniści skuli te napisy. Nie wiadomo, czy zostaną odtworzone.

Powrotu lwów od niemal dwóch lat domagały się środowiska kresowe. Miłośnicy Lwowa agitowali za tym w sieci, zachęcali do pisania listów do władz miasta.

Z naszych informacji wynika, że Polska przez wiele lat prowadziła rozmowy na ten temat z władzami Lwowa. Negocjacji nie nagłaśniano z obawy przed protestami ukraińskich nacjonalistów. Prace związane z powrotem lwów na cmentarz koordynowała Fundacja Dziedzictwa Kulturowego. Jak zapowiada Ministerstwo Kultury, wiosną obie figury zostaną poddane konserwacji.

Na cmentarzu znajdują się mogiły uczestników walk o Lwów w latach 1918–1920, a także zmarłych w kolejnych latach osób zasłużonych dla miasta.

Nekropolia została zdewastowana w latach 70. na polecenie władz Związku Sowieckiego. Czołgi rozjechały wtedy pomniki. Odbudowa cmentarza była możliwa dzięki pracownikom firmy Energopol, którzy spontanicznie zaczęli porządkować teren nekropolii w 1989 r. Ich prace wielokrotnie były przerywane, przeciwko odnowieniu cmentarza protestowali ukraińscy nacjonaliści. Uroczyste otwarcie odbudowanej nekropolii odbyło się w 2005 r.

Historia
Śledczy bada zbrodnię wojenną Wehrmachtu w Łaskarzewie
Historia
Niemcy oddają depozyty więźniów zatrzymanych w czasie powstania warszawskiego
Historia
Kto mordował Żydów w miejscowości Tuczyn
Historia
Polacy odnawiają zabytki za granicą. Nie tylko w Ukrainie
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą