Kanada: Odnaleziono szczątki ponad 200 indiańskich dzieci

W mieście Kamloops w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, na terenie dawnej szkoły z internatem dla Indian Secwepemc, odnaleziono szczątki 215 dzieci.

Aktualizacja: 28.05.2021 12:23 Publikacja: 28.05.2021 11:26

Kamloops Indian Residential School

Kamloops Indian Residential School

Foto: kamloopsthisweek.com

Plemię Secwepemc (Shuswap) należące do grupy pacyficznej Indian kanadyjskich, zamieszkuje wybrzeże Pacyfiku.

Jak inne plemiona Indian, nazywani są potocznie Pierwszym Narodem.

Wczoraj na terenie dawnej szkoły z internatem, przeznaczonej dla Indian z tego plemienia, a znajdującej się w mieście Kamloops, odkryto szczątki 215 dzieci.

Szkoła funkcjonowała w latach 1890-1969, w latach 50. XX wieku uczyło się w niej nawet 500 indiańskich dzieci. Niektóre nawet trzyletnie.

W późnych latach 70. nadzór nad szkołą przejął rząd federalny, wykorzystując placówkę jako miejsce pobytu dzieci z  tzw. "skradzionego pokolenia" - odebranego z indiańskich rodzin, które miało zostać zasymilowane. Dzieciom nie wolno było mówić w rodzimych językach ani praktykować plemiennej duchowości.

Jeszcze w II połowie XX wieku w Kanadzie działało ponad 130 takich szkół, prowadzonych głównie przez Kościół katolicki, a w ciągu 100 lat przewinęło się przez nie nawet 150 tysięcy indiańskich dzieci. Ostatnie tego typu placówki zamknięto w połowie lat 90.

Kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania stwierdziła, że w ciągu tych lat wielu uczniów ze szkół uciekło lub zmarło, a zgony te nie były nigdzie udokumentowane. Archiwista Muzeum Secwepemc współpracuje jednak z Królewskim Muzeum Kolumbii Brytyjskiej, aby sprawdzić, czy można znaleźć jakiekolwiek zapisy dotyczące zgonów uczniów w Kamloops Indian Residential School.

Szkołal, w języku Indan nazywana Tk’emlúps te Secwépemc, obecnie stanowi Park Dziedzictwa Indian Secwepemc.

O odkryciu szczątków 215 dzieci poinformowała przewodnicząca społeczności Indian Secwepemc, Rosanne Casimir.

Powiedziała, że świadomość istnienia szczątków dzieci od dawna istniała w społeczności, ale w ostatni weekend została potwierdzona dzięki zastosowaniu georadarów.

Casimir powiedziała, że jako przywódca społeczności uznaje opiekę nad "zaginionymi dziećmi" za swoją powinność.

Ich poszukiwania rozpoczęły się na początku XXI wieku, czuwał nad nimi Departament Języka i Kultury Tk’emlúps te Secwépemc wraz z ceremonialnymi opiekunami wiedzy (Konwledge Keepers), którzy dbali, aby prace zostały wykonane zostały zgodnie z protokołami kulturowymi Indian.

W związku z odkryciem  Park Dziedzictwa Indian Secwepemc w Kamploops jest zamknięty. Trwają dalsze poszukiwania, bo nie jest wykluczone, że szczątków jest więcej.

- To dopiero początek, ale biorąc pod uwagę znaczenie tego odkrycia, uznaliśmy, że musimy natychmiast się nim podzielić - mówiła Rosanne Casimir. - W tej chwili mamy jednak więcej pytań niż odpowiedzi.

Plemię Secwepemc (Shuswap) należące do grupy pacyficznej Indian kanadyjskich, zamieszkuje wybrzeże Pacyfiku.

Jak inne plemiona Indian, nazywani są potocznie Pierwszym Narodem.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia
Pomogliśmy im odejść z honorem. Powstanie w getcie warszawskim
Historia
Jan Karski: nietypowy polski bohater
Historia
Yasukuni: świątynia sprawców i ofiar
Historia
„Paszporty życia”. Dyplomatyczna szansa na przetrwanie Holokaustu
Historia
Naruszony spokój faraonów. Jak plądrowano grobowce w Egipcie