fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Barbados usuwa pomnik brytyjskiego admirała

Horatio Nelson
Lemuel Francis Abbott, Public domain, via Wikimedia Commons
Barbados usunął pomnik brytyjskiego admirała Horatio Nelsona stojący na głównym placu stolicy kraju, Bridgetown dwa miesiące po zapowiedzi detronizacji królowej Elżbiety II, która nadal jest formalnie głową państwa byłej brytyjskiej kolonii.

Wykonany z brązu posąg Nelsona stanął w Bridgetown w 1813 roku, by upamiętnić admirała, który dał brytyjskiej flocie zwycięstwo nad flotą francuską i hiszpańską w bitwie morskiej pod Trafalgarem w 1805 roku.

Karaiby, skolonizowane w tamtym czasie przez Brytyjczyków, Francuzów i Hiszpanów, były na początku XIX wieku również teatrem wojen napoleońskich. Dlatego brytyjscy kolonizatorzy postanowili upamiętnić admirała Nelsona za jego wkład w stawianie oporu Cesarstwu Francuskiemu.

Od 1990 roku kolejne rządy Barbadosu przymierzały się do usunięcia pomnika. W 1999 roku nazwę placu na którym stoi zmieniono na Plac Bohaterów Narodowych (wcześniej nazywał się Placem Trafalgarskim).

Ostatecznie na usunięcie pomnika zdecydowano się dopiero obecnie. Na ceremonii, która odbyła się w poniedziałek wieczór premier Mia Mottley powiedziała, iż rząd akceptuję, że pomnik był "ważnym reliktem historii". - Ale nie jest to relikt, który powinien stać na Placu Bohaterów Narodowych narodu, który musiał zbyt długo walczyć, by ukształtować własne przeznaczenie i zbudować pozytywną przyszłość dla swoich obywateli. 

Reuters przypomina, że w 1805 roku admirał Nelson pisał do swojego przyjaciela, Simona Taylora mieszkającego na Jamajce, że "zawsze był oddanym stronnikiem obecnego systemu kolonialnego".

Nelson zginął trafiony przez hiszpańskiego snajpera w czasie bitwy pod Trafalgarem.

Po usunięciu z głównego placu w Bridgetown posąg Nelsona trafi do Muzeum Barbadosu.

Barbados został zajęty przez Anglię w 1625 roku. Niepodległość ogłosił w 1966 roku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA