fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Francja zwróci tron państwu w Afryce

Pałac króla Abomeyu – Glele (1856–1889)
Ji-Elle / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)
Francuscy parlamentarzyści jednogłośnie poparli we wtorek zwrot cennych artefaktów afrykańskim krajom, Beninowi i Senegalowi, ponad 100 lat po tym, jak zostały one wywiezione z Afryki przez kolonialne wojska i przewiezione do Paryża.

Wśród zwróconych artefaktów jest królewski tron i posągi zabrane przez francuską armię w czasie wojny w Beninie (wówczas było to królestwo Dahomej), a także szablę, która należała do XIX-wiecznego szejka z terytorium dzisiejszego Senegalu.

Obecnie wnioskiem w tej sprawie zajmie się francuski Senat.

Jeśli i senat zatwierdzi zwrot artefaktów wówczas Francja przekaże Beninowi łącznie 26 przedmiotów zabranych w czasie złupienia w 1892 roku z Pałacu w Abomeyu.

Przedmioty zwracane Beninowi i Senegalowi należą obecnie do zbiorów Muzeum Armii w Paryżu. Od listopada 2019 roku są pokazywane na wystawie w Dakarze.

Były minister kultury Francji, Franck Riester mówił, że zwrot tych przedmiotów jest elementem "umacniania chęci współpracy" z dwoma frankofońskimi państwami Afryki zachodniej.

Riester występował przed parlamentem ponieważ obecna minister kultury Francji, Roselyne Bachelot, znajduje się w izolacji w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2.

Bachelot przekonywała, że zwrot artefaktów "nie jest aktem reparacji, ani potępienia francuskiego modelu kulturowego".

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA