fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Solidarność w Google Arts & Culture

materiały prasowe
Obchodom 40-lecia Porozumień Sierpniowych i powstania ruchu Solidarności towarzyszy wiele wystaw. Na platformie Google Arts & Culture można oglądać ekspozycję „Solidarność i upadek żelaznej kutyny”, opracowaną przez Muzeum Historii Polski.

Ekspozycja opowiada o powstaniu ruchu Solidarności, a jednocześnie o transformacji politycznej w Europie. Jej mottem są słowa Timothy’ego Gartona Asha o Polskim Sierpniu 1980 roku: „Polska rewolucja była pierwszym skurczem w narodzinach tej nowej Europy. Jeżeli porządek europejski, który w skrócie nazywamy «Jałtą», zaczął się w Polsce, to w pewnym istotnym sensie upadek «Jałty» także rozpoczął się w Polsce”.

Wirtualna wystawa jest zwięzła, a zarazem bogata w archiwalne zdjęcia. Świetnie punktuje zarówno wcześniejsze protesty społeczne w 1956, 1968, 1970, 1976, jak i przebieg strajku w Stoczni im. Lenina w Gdańsku w sierpniu 1980 roku, rozpoczętego przez stoczniowców w geście solidarności z wyrzuconymi z pracy kolegami: Anną Walentynowicz i Lechem Wałęsą.

Prezentuje słynne 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, skupiającego reprezentantów strajkujących zakładów z Gdańska i okolicznych miast.

I przypomina, że podpisanie porozumień sierpniowych - 31 sierpnia 1980 roku - miedzy komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym – dało  impuls do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” - ogólnokrajowego związku o strukturze regionalnej, który wkrótce liczył niemal 10 mln członków (80 proc. pracowników sektora państwowego), reprezentujących różne grupy społeczne  i orientacje polityczne. 

Ten największy ruch społeczny w polskiej historii w istocie stał się ruchem praw człowieka i obywatela. Jego celem była nie tylko poprawa warunków pracy, lecz również przebudowa systemu politycznego i zorganizowanie społeczeństwa niezależnego od instytucji totalitarnych.

I Krajowy Zjazd NSZZ Solidarność we wrześniu 1981 roku był pierwszym demokratycznie wybranym zgromadzeniem w Europie Środkowej i Wschodniej w czasach komunizmu.

Solidarność została zdelegalizowana w stanie wojennym. Ponowna legalizacja nastąpiła dopiero w 1989, w roku przełomowych przemian politycznych w Polsce, które dały początek demokratycznym przemianom w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Wystawę można oglądać tutaj.

A jeśli chcemy zobaczyć najlepszą wystawę na żywo, polecamy stałą ekspozycję  na 3 tys. m kw. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w którym obchodom 40-lecia Porozumień Sierpniowych i historii Solidarności towarzyszy wiele innych wydarzeń pod hasłem „Święto wolności i demokracji”. Więcej znaleźć można tutaj.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA