Bitwa Warszawska: Stulecie z silnym przesłaniem symbolicznym

Anna Paluch i Frédéric Petit, współprzewodniczący parlamentarnych grup przyjaźni Francja-Polska w Sejmie RP i Zgromadzeniu Narodowym.

Aktualizacja: 15.08.2020 07:31 Publikacja: 13.08.2020 15:14

Dokładnie sto lat temu odbyła się Bitwa Warszawska. Powstająca Armia Polska, wspierana przez francuską misję wojskową generała Weyganda zatrzymała marsz Armii Czerwonej, zapobiegając rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę i zniszczeniu zachodniej cywilizacji.

Trwają dziś obchody: w Polsce składa się hołd obrońcom niepodległości Rzeczypospolitej i głównodowodzącemu Marszałkowi Piłsudskiemu; we Francji przypomina się historię misji wojskowej wysłanej dla wsparcia odradzającego się kraju po traktatach z 1919 r. Francuska Misja Wojskowa, w której uczestniczyło 732 oficerów i 2120 podoficerów i szeregowców, a także dostawy broni i amunicji były ważną pomocą dla powstającej armii polskiej. Jednym z oficerów misji był Charles de Gaulle, który w stopniu majora wziął osobisty udział w walkach z bolszewikami, za co został odznaczony orderem Virtuti Militari.

Jako współprzewodniczący parlamentarnych grup przyjaźni Francja-Polska w Sejmie RP i w Assemblée nationale pragniemy wspólnie uczcić tę ważną rocznicę. Pomimo różnic, a nawet trudności, które mogą się pojawiać między naszymi rządami w procesie odnowienia projektu Unii Europejskiej, oboje uważamy, że wydarzenie to zawiera dwa ważne z dzisiejszej perspektywy odniesienia.

Pierwszym z nich jest fakt, że Unia Europejska ma właśnie wschodnią granicę. Od Lizbony po Warnę, wszyscy Europejczycy powinni być tego świadomi. Podobnie jak sto lat temu, nie jest to sprawa polska czy estońska: dotyczy ona nas wszystkich.

Ważną częścią polskiej tożsamości jest tradycja dawnej Rzeczypospolitej, co zyskuje nowy wyraz w ramach „polityki sąsiedztwa” Unii Europejskiej. Zarówno w kwestii stabilizacji politycznej, co przypominają nam ostatnie wiadomości z Białorusi, jak i w zakresie rozwoju i współpracy, a nawet bezpieczeństwa wojskowego, ta granica jest kluczowa dla całej Unii.

Drugim ze wspomnianych odniesień jest to, że Polacy i Francuzi wiedzą, jak razem działać i wygrywać, nawet jeśli nie we wszystkim się zgadzają. Trochę zapomnieliśmy, w cieniu flag, pomników i poprawnych uroczystości historycznych, że podczas przygotowań do tego wspólnego zwycięstwa istniały spory polityczne, a nawet taktyczne.

Jako parlamentarzyści reprezentujący nasze dwa narody, „zjednoczeni w różnorodności” jak przypomina motto Unii Europejskiej, wiemy także jak pozostać przyjaciółmi stawiając czoło wspólnym wyzwaniom i zagrożeniom. Dlatego zapraszamy wszystkich Polaków i wszystkich Francuzów do świętowania 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Pomimo różnic pragniemy rozwijać współpracę na rzecz budowy naszego europejskiego domu, silnego i stabilnego domu gotowego do podjęcia wyzwań w pełnym sprzeczności świecie.

Historia
Pomogliśmy im odejść z honorem. Powstanie w getcie warszawskim
Historia
Jan Karski: nietypowy polski bohater
Historia
Yasukuni: świątynia sprawców i ofiar
Historia
„Paszporty życia”. Dyplomatyczna szansa na przetrwanie Holokaustu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Historia
Naruszony spokój faraonów. Jak plądrowano grobowce w Egipcie