fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

25 tysięcy dni królowej Elżbiety II

Wizyta królowej Elżbiety w Berlinie, 2015
Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot. PolizeiBerlin
Jutro, 18 lipca, minie 25 tysięcy dni, od kiedy królowa Elżbieta II zasiada na brytyjskim tronie. Jest najdłużej panującym monarchą i w Wielkiej Brytanii, i na świecie.

Królowa zasiadła na tronie 6 lutego 1952 roku, po niespodziewanej śmierci ojca, króla Jerzego VI.

W 2015 roku została najdłużej panującym brytyjskim monarcha, bijąc rekord swojej prababki, królowej Wiktorii, która zasiadała na tronie 63 lata i 216 dni. Jej panowanie trwało dokładnie 23 226 dni, 16 godzin i 30 minut.

W sobotę 18 lipca minie 25 tysięcy dni panowania Elżbiety II.

Jak poinformował rzecznik Pałacu Buckingham, królowa i 99-letni książę Filip spędzą ten dzień w zamku Windsor, gdzie wraz z grupą najbliższych współpracowników i słuzby przebywają od początku pandemii.

Gdy w 2015 roku Elżbieta II została najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii, mówiła, że nigdy nie aspirowała do takiego rekordu.

- W tak długim życiu można dojść do wielu kamieni milowych. Mój własny nie jest wyjątkiem - mówiła wtedy.

Dzisiaj, w przeddzień jubileuszu, królowa przyjmie na audiencji 100-letniego kapitana sir Toma Moore'a. Ten weteran wojenny, poruszający się przy balkoniku, spacerując po swoim ogrodzie zebrał dla brytyjskiej służby zdrowia 33 miliony funtów na walkę z pandemią. Był to też wyraz jego wdzięczności za opiekę, gdy chorował na raka skóry, a potem złamał staw biodrowy.

W uznaniu tego gestu społeczeństwo Wielkiej Brytanii wystosowało do królowej petycję, popartą przez premiera Borisa Johnsona. Dziś kapitan Tom Moore otrzyma z rąk królowej tytuł szlachecki.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA